– 3 kwietnia Bank Ochrony Środowiska uruchomił nabór wniosków o preferencyjne pożyczki unijne na budowę i rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE). Oferta skierowana jest m.in. do samorządów, szkół, szpitali i spółek komunalnych z terenu województwa lubelskiego. Kwota pożyczki może wynieść nawet 10 mln zł. Możliwe jest także uzyskanie dotacji na sfinansowanie magazynów energii. Maksymalny okres spłaty to nawet 12 lat – czytamy w komunikacie Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
Pożyczki OZE udzielane są ze środków programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego na lata 2021-2027.
– W Banku Ochrony Środowiska mocno wierzymy w zieloną transformację. Naszym celem jest wsparcie finansowe wszystkich, którzy chcą realizować inwestycje proekologiczne. Oferujemy nie tylko atrakcyjne produkty finansowe, ale także wsparcie merytoryczne i doradztwo w zakresie tych inwestycji. Aktualnie BOŚ jest jedynym podmiotem oferującym unijne pożyczki OZE w województwie lubelskim dla samorządów czy szpitali. Na pożyczki możemy przeznaczyć 62,5 mln zł. W przypadku dużego zainteresowania ze strony klientów kwota może być zwiększona. Zachęcamy do aplikowania – powiedział Marcin Liberadzki p.o. wiceprezesa zarządu kierującego pracami zarządu Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
Finansowanie jest dostępne dla budowy i rozbudowy instalacji odnawialnych źródeł energii w województwie lubelskim, obejmującej zarówno produkcję energii elektrycznej, jak i ciepła z różnych źródeł, takich jak energia słoneczna, biomasa, biogaz czy geotermia. Dodatkowo, jeśli inwestycja obejmuje magazyn energii, można otrzymać dotację na sfinansowanie nawet całkowitych kosztów zakupu magazynu, jednak inwestycja nie może opierać się wyłącznie na tym elemencie.
Podmioty z terenu województwa lubelskiego, takie jak samorządy, instytucje edukacyjne, służba zdrowia czy spółdzielnie mieszkaniowe, mogą ubiegać się o preferencyjne pożyczki o stałym oprocentowaniu już od 1,4% rocznie. Bank Ochrony Środowiska udziela pożyczek na maksymalnie 12 lat i do kwoty 10 mln złotych, nie pobierając żadnych opłat ani prowizji za udzielenie kredytu.
Bank Ochrony Środowiska / Mateusz Gibała
Bank Ochrony Środowiska otrzymał dodatkowe środki w ramach programu „Mój Elektryk”