EnergetykaEnergia elektrycznaGaz.

Pomorze napędza transformację energetyczną

Fot. PSG.

30 maja przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa wzięli udział w konferencji „Czysta energia dla klimatu”, która odbyła się na Politechnice Koszalińskiej. W trakcie wydarzenia uczestnicy debatowali nad tym, jak przekształcić polską gospodarkę w niskoemisyjną oraz jakie szanse
wyzwania dla przedsiębiorców są z tym związane.

W ramach konferencji „Czysta energia dla klimatu”, zorganizowanej przez Północną Izbę Gospodarczą na Politechnice Koszalińskiej, eksperci debatowali nad przekształceniem polskiej gospodarki w niskoemisyjną oraz związanymi z tym szansami i wyzwaniami dla przedsiębiorców. W panelu „Gospodarka niskoemisyjna – szanse, wyzwania i zagrożenia” wzięli udział: senator RP dr Stanisław Gawłowski, członek zarządu PSG dr Szymon Paweł Moś, prezes Północnej Izby Gospodarczej Hanna Mojsiuk, prezes PGNiG Gazoprojekt Krzysztof Klijański oraz prezes Slipform Daniel Kisała.


Przejście na niskoemisyjną gospodarkę nie jest jednorazowym działaniem, lecz długofalowym procesem wymagającym planowania, inwestycji i zaangażowania całej organizacji. Proces ten może jednak przynieść wymierne korzyści – niższe koszty działalności, większą konkurencyjność, dostosowanie się do zmian regulacyjnych oraz lepszy wizerunek firmy – stwierdził w dyskusji Szymon Paweł Moś z Polskiej Spółki Gazownictwa.

– Robimy wszystko, by ceny gazu były jak najniższe. Zwracamy uwagę, aby koszty transformacji energetycznej nie obciążały odbiorcy, przynajmniej w taryfie dystrybucyjnej, i były sprawiedliwe. Stale prowadzimy dialog zarówno z rynkiem, jak i z administracją wszystkich szczebli. Nasza aktywność skupia się na dostosowaniu funkcjonowania PSG tak, aby usługi, jakie świadczymy na rynku gazu, odpowiadały potrzebom odbiorców końcowych. Infrastruktura gazowa może stworzyć szansę zarówno dla klientów, jak i dla nas, by efektywnie ją wykorzystać. Sieć gazowa wspiera gospodarkę niskoemisyjną, zastępując paliwa stałe paliwami gazowymi w źródłach ciepła i ograniczając emisję CO₂ oraz pyłów – podkreślił. 

– Pomorze już dziś odgrywa kluczową rolę w transformacji polskiej energetyki, a jego potencjał nieustannie rośnie. Sieć gazowa pełni tu funkcję stabilizatora dla „niestabilnych” lub „niesterowalnych” OZE, takich jak energia słońca i wiatru. Region ma duży potencjał biometanowy – substrat jest łatwo dostępny, a nasza sieć chłonna i gotowa na przyjęcie biometanu – dodał członek zarządu PSG.

Priorytety transformacji energetycznej

W dalszej części dyskusji paneliści przedstawili priorytety, jakimi kierują się przy wdrażaniu transformacji energetycznej w reprezentowanych przedsiębiorstwach. Członek zarządu PSG podzielił te działania na dwa filary: wewnętrzny – oparty na rozwiązaniach ograniczających emisję z działalności samej Polskiej Spółki Gazownictwa, oraz zewnętrzny – skupiony na wprowadzaniu ułatwień dla rynku biometanowego.

– Aby wesprzeć inwestorów, uruchomiliśmy w marcu Mapę Chłonności sieci PSG – dostępne online narzędzie, które umożliwia wstępną ocenę potencjalnej lokalizacji biometanowni pod kątem możliwości wprowadzenia do sieci planowanej produkcji zazielenionego gazu. Traktujemy je jako element transparentnej i partnerskiej współpracy z rynkiem. Już pracujemy nad jego rozbudową, bo wiemy, że dostęp do wiarygodnych informacji to klucz do rozwoju biometanu w Polsce. Wyznaczyliśmy również doradców ds. transformacji energetycznej – ekspertów wspierających inwestorów w procesie przyłączania do naszej sieci biometanowni – wskazał Moś.

– Jeżeli ktoś nie jest przekonany do transformacji z powodów podnoszonych przez naukowców, niech spojrzy na nią choćby jako na szansę na rozwój kolejnych źródeł energii, które zwiększają naszą niezależność i bezpieczeństwo. Tak jest również z biometanem wytwarzanym z krajowego substratu – to kolejne źródło energii, które uniezależnia nas energetycznie – podsumował członek Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa.

PSG / Mateusz Gibała


Powiązane artykuły

Unia broni się przed farbowaną ropą, a indyjski partner Rosji protestuje

Indyjska Nayara Energy krytykuje unijne sankcje dotyczące zakazu importu z państw trzecich produktów powstałych z przetworzonej ropy naftowej. Argumentuje, że...
Narodowe Centrum Badan Jadrowych w Swierku. N/z: wejscie do reaktora jadrowego "Maria". Fot. Bartosz Krupa/East News. Swierk 31.05.2015.

Reaktor Maria wznowi pracę w sierpniu?

Reaktor Maria, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce, odbywa przymusową przerwę w oczekiwaniu na licencję od Państwowej Agencji Atomistyki. Ministerstwo...
Prace na statku układającym rurociąg Lorelay na Morzu Północnym, Holandia, 18 lipca 2025 r. Rurociąg do transportu CO2 na potrzeby systemu transportu i składowania CO2 Portos. EPA/JEROEN JUMELET

Holandia łapie CO2, by ratować Unię. Polska tylko zerka

W przyszłym roku Holandia wystartuje z projektem Porthos, umożliwiającym wychwyt i składowanie milionów ton dwutlenku węgla rocznie. W ten sposób...

Udostępnij:

Facebook X X X