Prokuratura Krajowa przejmuje śledztwa w sprawie Orlenu

24 kwietnia 2024, 15:00 Alert

Prokuratura Krajowa przejmie śledztwa dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem oraz podejrzeń o zaniżanie cen paliw przez płocki koncern. Decyzja została podjęta przez Prokuraturę Okręgową w Płocku z uwagi na kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem państwa oraz złożoność i obszerność zgromadzonego materiału dowodowego.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Jak podał RMF FM, Płoccy prokuratorzy zwrócili się o przejęcie spraw przez departament przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej, wskazując na potrzebę większego doświadczenia i zainteresowania opinii publicznej tymi sprawami.

Oba śledztwa, wszczęte odpowiednio 17 stycznia i 22 stycznia tego roku, dotyczą podejrzeń nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez zarząd Orlenu w kontekście zaniżania cen paliw oraz procesu fuzji z Lotosem i zbycia udziałów w Rafinerii Gdańsk. Szacuje się, że w wyniku tych działań mogło dojść do szkody majątkowej w wielkich rozmiarach dla Orlenu.

W związku z tymi śledztwami, płocka Prokuratura Okręgowa planowała powołanie zespołów śledczych. Jednakże decyzja o przejęciu spraw przez Prokuraturę Krajową zmienia ten plan. W ostatnim czasie wiceszefowa płockiej Prokuratury Okręgowej, nadzorująca oba śledztwa, straciła swoje stanowisko.

W trakcie prowadzonych śledztw przeprowadzono przeszukania biur Orlenu w Płocku, Warszawie i Gdańsku, zabezpieczając duże ilości dokumentów i korespondencji elektronicznej.

Przejście śledztw pod nadzór Prokuratury Krajowej ma na celu skuteczniejsze i bardziej profesjonalne prowadzenie postępowań w tych kluczowych dla bezpieczeństwa państwa sprawach.

RMF FM/ Mateusz Gibała

Orlen VC inwestuje w producenta ładowarek Euroloop