W nowo odkrytej części Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie rozpoczęto prace nad udostępnieniem turystom „Partii Mastodonta”. Projekt adaptacji tej części Jaskini do ruchu turystycznego jest realizowany przez KGHM CUPRUM, firmę od lat zajmującą się udostępnianiem różnych obiektów podziemnych, zarówno pogórniczych, jak i naturalnych.
Aktualnie istniejąca trasa turystyczna w Jaskini Niedźwiedziej to rezultat prac CUPRUM z lat siedemdziesiątych XX wieku. Nowa trasa jest również owocem koncepcji i projektów Centrum Badawczo-Rozwojowego KGHM CUPRUM.
Przygotowanie trasy w Partii Mastodonta to największa inwestycja w historii gminy Stronie Śląskie. Przy rocznym budżecie gminy wynoszącym 50 mln zł, projekt pochłonie 38 mln zł, a jego skala i poziom skomplikowania znacznie przewyższają dotychczasowe inwestycje, takie jak budowa wieży na Śnieżniku.
Projektowanie i realizacja prac napotykają na szczególne wyzwania związane z ochroną unikalnego środowiska Jaskini. Opracowanie rozwiązań spełniających te wymagania, początkowo uznawane za niewykonalne przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, jest dziełem KGHM CUPRUM. Spółka, realizując misję centrum badawczo-rozwojowego, umożliwi dostęp do nowej trasy nie tylko turystom, ale także badaczom, którzy dotychczas nie mieli technicznych możliwości prowadzenia badań w tym unikalnym środowisku.
– Można śmiało powiedzieć, że KGHM CUPRUM odegrało kluczową rolę w dotychczasowych działaniach, zmierzających do udostępnienia do ruchu turystycznego nowo odkrytych partii Jaskini, w szczególności poprzez opracowanie koncepcji rozwiązań technicznych, spełniających surowe wymagania ochrony środowiska obiektu i jego otoczenia – mówi dr hab. inż. Maciej Madziarz, pod którego kierownictwem w Zakładzie Górnictwa KGHM CUPRUM, została opracowana wspomniana koncepcja.
Studium wykonalności zakłada zakończenie budowy nowej trasy turystycznej za około 4 lata. Turyści będą mieli okazję zwiedzać nową, 850-metrową trasę, której przejście zajmie około godzinę. Największą atrakcją będzie Sala Mastodonta, której wymiary porównywane są do płyty boiska Stadionu Narodowego w Warszawie. Nowa trasa będzie różnić się od istniejącej, imponując rozmiarami podziemnych przestrzeni i bogactwem formacji naciekowych. Turyści będą poruszać się na wielu poziomach korytarzy, co będzie nowością w porównaniu do dotychczasowej trasy.
Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, znana jako Perła Polskich Sudetów, została odkryta w 1966 roku i udostępniona turystom 11 czerwca 1983 roku, po ośmioletnich pracach projektowych i budowlanych realizowanych przez CUPRUM. Obecne zaangażowanie KGHM CUPRUM w projektowanie nowej trasy jest naturalną kontynuacją wcześniejszych działań firmy na rzecz popularyzacji walorów turystycznych i edukacyjnych Jaskini Niedźwiedziej.
KGHM / Mateusz Gibała
KGHM w maju wyprodukował i sprzedał więcej miedzi niż rok wcześniej