W Finlandii zakończyła się era węgla, a do portów w Helsinkach przestają wpływać statki z węglem – poinformowało helsińskie przedsiębiorstwo energetyczne. Dla upamiętnienia tej historycznej chwili z elektrociepłowni w Helsinkach, ostatniej wykorzystującej węgiel, uniósł się symboliczny barwny dym.
Wraz z zakończeniem produkcji energii opartej na węglu roczna emisja dwutlenku węgla w Helsinkach spadnie o ok. 30 procent, zaś w całej Finlandii emisje spadną o prawie 2 proc. Jednocześnie – przekazała spółka energetyczna Helen.
– odejście od węgla to konkretny krok w kierunku czystej, samowystarczalnej i niedrogiej produkcji energii – czytamy w komunikacie. Dzięki inwestycjom w czyste źródła energii od wiosny 2024 roku w Helsinkach dwukrotnie obniżono ceny za ogrzewanie sieciowe – podkreślono w komunikacie.
Pierwotnie blok węglowy elektrociepłowni Salmisaari, uruchomionej w połowie lat 80., miał zostać wyłączony z eksploatacji rok temu, ale ze względu m.in. na mniejsze wykorzystanie oleju opałowego oraz niepewne dostawy gazu ziemnego przedłużono jego użytkowanie na sezon grzewczy 2024-2025.
W ciepłowni w celu zastąpienia węgla kamiennego wybudowano kotłownię opalaną biomasą, pelletem. W ramach czystej transformacji zainwestowano także w przemysłową pompę ciepła oraz dwa kotły elektryczne.
Jeszcze w 2022 roku udział węgla w ciepłownictwie w Helsinkach stanowił około 60 procent. Helsińska elektrociepłownia zamknęła blok węglowy wcześniej, niż obliguje do tego lokalne prawo, zgodnie z którym w Finlandii zakazane będzie użycie węgla w energetyce od maja 2029 roku. Finlandia posiada jednak rezerwy węglowe, które mogą być wykorzystane w razie potrzeby ze względu na bezpieczeństwo dostaw i pokrycie nadzwyczajnego zapotrzebowania.
PAP / Biznes Alert
Fińskie służby: Za aktami sabotażu stoi najczęściej rosyjski wywiad wojskowy GRU