EnergetykaEnergia elektrycznaWęgiel. energetyka węglowa

Ostatnia ciepłownia węglowa w Finlandii przestawiła się na biomasę

Ostatnia elektrociepłownia w Finlandii. Fot. Helen.

W Finlandii zakończyła się era węgla, a do portów w Helsinkach przestają wpływać statki z węglem – poinformowało helsińskie przedsiębiorstwo energetyczne. Dla upamiętnienia tej historycznej chwili z elektrociepłowni w Helsinkach, ostatniej wykorzystującej węgiel, uniósł się symboliczny barwny dym.

Wraz z zakończeniem produkcji energii opartej na węglu roczna emisja dwutlenku węgla w Helsinkach spadnie o ok. 30 procent, zaś w całej Finlandii emisje spadną o prawie 2 proc. Jednocześnie – przekazała spółka energetyczna Helen.

– odejście od węgla to konkretny krok w kierunku czystej, samowystarczalnej i niedrogiej produkcji energii – czytamy w komunikacie. Dzięki inwestycjom w czyste źródła energii od wiosny 2024 roku w Helsinkach dwukrotnie obniżono ceny za ogrzewanie sieciowe – podkreślono w komunikacie.

Pierwotnie blok węglowy elektrociepłowni Salmisaari, uruchomionej w połowie lat 80., miał zostać wyłączony z eksploatacji rok temu, ale ze względu m.in. na mniejsze wykorzystanie oleju opałowego oraz niepewne dostawy gazu ziemnego przedłużono jego użytkowanie na sezon grzewczy 2024-2025.

W ciepłowni w celu zastąpienia węgla kamiennego wybudowano kotłownię opalaną biomasą, pelletem. W ramach czystej transformacji zainwestowano także w przemysłową pompę ciepła oraz dwa kotły elektryczne.

Jeszcze w 2022 roku udział węgla w ciepłownictwie w Helsinkach stanowił około 60 procent. Helsińska elektrociepłownia zamknęła blok węglowy wcześniej, niż obliguje do tego lokalne prawo, zgodnie z którym w Finlandii zakazane będzie użycie węgla w energetyce od maja 2029 roku. Finlandia posiada jednak rezerwy węglowe, które mogą być wykorzystane w razie potrzeby ze względu na bezpieczeństwo dostaw i pokrycie nadzwyczajnego zapotrzebowania.

PAP / Biznes Alert

Fińskie służby: Za aktami sabotażu stoi najczęściej rosyjski wywiad wojskowy GRU


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X