EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Chiny będą budować elektrownie węglowe do 2027 roku

Chiny będą kontynuować budowę elektrowni węglowych w nadchodzących latach, aby zapewnić stabilność dostaw energii, poinformował w poniedziałek państwowy planista, określając rok 2027 jako szczytowy moment dla nowych projektów węglowych. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) stwierdziła, że kraj powinien przyspieszyć budowę nowoczesnych systemów energetycznych, które będą „czyste, niskoemisyjne, bezpieczne, obfite, ekonomiczne i wydajne”.

W oświadczeniu wydanym po posiedzeniu dotyczącym transformacji energetycznej NDRC podkreśliła, że węgiel pozostanie podstawowym źródłem energii w Chinach, największym na świecie emitencie gazów cieplarnianych, pomimo szybkiego rozwoju energii odnawialnej.

– Aby zapewnić stabilne dostawy energii i bezpieczeństwo energetyczne, odpowiednia liczba projektów elektrowni węglowych powinna być uruchamiana w uporządkowany sposób każdego roku, z przewidywanym szczytem w 2027 roku – podała NDRC.

Chiny odnotowały w ostatnich latach boom w budowie elektrowni węglowych, napędzany obawami o bezpieczeństwo energetyczne po przerwach w dostawach prądu w 2021 roku. W zeszłym roku kraj odpowiadał za dwie trzecie nowych mocy węglowych na świecie, według danych Global Energy Monitor.

Chińska gorączka trwa

W 2024 roku Chiny zatwierdziły budowę 114 gigawatów nowych mocy węglowych, co stanowiło 90 procent globalnych pozwoleń na tego typu projekty – jak podaje Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA).

Mimo to Chiny szybko rozwijają sektor energii odnawialnej, instalując w 2024 roku więcej mocy słonecznych i wiatrowych niż jakikolwiek inny kraj. NDRC poinformowała, że kraj będzie nadal promować odnawialne źródła energii, jednocześnie optymalizując wykorzystanie węgla.

– Musimy przyspieszyć rozwój nowych systemów energetycznych, które równoważą bezpieczeństwo energetyczne z celami redukcji emisji dwutlenku węgla – stwierdziła komisja.

Reuters / Mateusz Gibała

Włoski minister: Wojna celna zagraża zalewem Unii przez chińskie tanie produkty. Europa musi się bronić


Powiązane artykuły

Farmy wiatrowe. Fot. Enea

Enea kupiła kolejne farmy wiatrowe od Greenvolt Power

Enea Nowa Energia zawarła umowę kupna portfela farm wiatrowych o mocy 33,2 MW od Greenvolt Power. Transakcja o wartości około...
Sekretarz ds. energii USA Chris Wright

Manhattan 2. USA wracają do energetyki jądrowej 

Energetyka jądrowa od początku jej istnienia była gwarantem zaopatrzenia Stanów Zjednoczonych w prąd elektryczny. Potem przez blisko 30 lat zaniedbywana,...

Innowacje w Stoen Operator: od cyfryzacji do zrównoważonej energii

Stoen Operator nieustannie poszukuje nowych możliwości rozwoju i inwestuje w nowoczesne technologie. Maciej Paśniewski, szef działu odpowiedzialnego za zarządzanie majątkiem...

Udostępnij:

Facebook X X X