Brytyjski Sąd Najwyższy unieważnia decyzję o budowie kopalni węgla w Whitehaven

13 września 2024, 14:45 Alert

Brytyjski Sąd Najwyższy uznał za niezgodne z prawem zatwierdzenie przez rząd pierwszej od 30 lat głębokiej kopalni węgla kamiennego w Whitehaven w Kumbrii. Decyzja sądu jest wynikiem wyzwań prawnych wniesionych przez organizacje ekologiczne Friends of the Earth i South Lakes Action on Climate Change, które argumentowały, że ocena wpływu na klimat nie uwzględniła w pełni wszystkich szkodliwych emisji związanych z projektem.

Flaga Wielkiej Brytanii. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Wielkiej Brytanii. Fot. Wikimedia Commons

Sędzia David Holgate stwierdził, że decyzja o przyznaniu pozwolenia, wydana przez poprzedni rząd konserwatywny, była prawnie wadliwa, ponieważ nie uwzględniono w niej pełnego zakresu emisji gazów cieplarnianych związanych z kopalnią. Kopalnia miała wydobywać węgiel koksujący do produkcji stali, co według krytyków stoi w sprzeczności z celami klimatycznymi Wielkiej Brytanii i podważa jej przywództwo w globalnej polityce klimatycznej.

Rząd Labourzystów zdecydował się nie bronić tej decyzji, przyznając, że zatwierdzenie zostało przyznane niezgodnie z prawem. Jednakże, West Cumbria Mining Ltd., firma stojąca za projektem, nadal broniła kopalni, twierdząc, że projekt nie zwiększy globalnych emisji netto dzięki efektom substytucji, gdzie węgiel wydobywany w Kumbrii zastąpi węgiel wydobywany gdzie indziej, potencjalnie zmniejszając emisje związane z transportem.

Decyzja sądu jest zgodna z niedawnym orzeczeniem Sądu Najwyższego, które wymaga uwzględnienia wszystkich emisji, zarówno bezpośrednich, jak i pośrednich, przy zatwierdzaniu nowych projektów związanych z paliwami kopalnymi. Oznacza to, że rząd musi teraz ponownie rozważyć, czy pozwolić na budowę kopalni, chyba że deweloper wycofa swój wniosek​.

Reuters / Mateusz Gibała

Pięć lat redukcji emisji przybliża Brytyjczyków do celów dekarbonizacji, ale muszą dalej działać