Energia dla klimatu pod patronatem medialnym BiznesAlert.pl

17 lutego 2020, 07:15 Alert

Pod patronatem medialnym BiznesAlert.pl ukazał się polski przekład książki „Energia dla Klimatu. Jak niektóre kraje poradziły sobie ze zmianami klimatu?”.  Autorami publikacji są Joshua S. Goldstein oraz Staffan A. Qvist.

Klimat Ziemi coraz bardziej zbliża się do niebezpiecznych punktów krytycznych, lecz na szczęście rozwiązanie leży w zasięgu ręki. Kilka krajów z powodzeniem zastąpiło paliwa kopalne niskoemisyjnymi źródłami energii dzięki połączeniu źródeł odnawialnych i szybkiego rozwoju energetyki jądrowej. Idąc za ich przykładem świat może radykalnie ograniczyć zużycie paliw kopalnych do połowy tego stulecia, pomimo ciągle rosnącego zapotrzebowania na energię.

Joshua Goldstein i Staffan Qvist wyjaśniają w jaki sposób energia bezemisyjna błyskawicznie zastąpiła paliwa kopalne w Szwecji, Francji i Ontario i jednocześnie umożliwiła rozkwit ekonomiczny i ochronę środowiska naturalnego w tych miejscach.

Książka została napisana z zaangażowaniem, ale poparta badaniami naukowymi, zachęca do spojrzenia na kwestie energetyki i zmian klimatycznych w nowy sposób.

Stawką jest nasza planeta a czasu na działanie – coraz mniej. Ta przekonująca pozycja może zainicjować zmiany w polityce energetycznej, tak potrzebne dzisiejszemu światu.

Recenzje:

dr Tomasz Rożek – polski dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki

Jesteśmy z węgla. Całe życie jest z węgla. Co więcej, to dzięki związkom węgla znajdującym się w atmosferze, Ziemia jest planetą przyjazną do życia.

Bo to związki węgla magazynują energię słoneczną i zapewniają odpowiednią temperaturę na Ziemi. Węgiel z atmosfery jest budulcem życia, a gdy życie się kończy, powoli wraca tam skąd przybył. System, który działa od milionów lat, nigdy nie był przesadnie stabilny, stąd naturalnie występujące zmiany klimatu. Ostatnio jednak obserwujemy zmianę bezprecedensową. Naukowcy twierdzą, że ocieplenie którego jesteśmy świadkami jest wywołane naszym działaniem. Spalając ropę, węgiel i gaz zaburzyliśmy działający od bardzo dawna obieg węgla. Do atmosfery dostaje się go znacznie więcej niż przyroda jest w stanie zneutralizować. W efekcie temperatura rośnie w tempie jaki nigdy dotąd nie występował na Ziemi. Atmosfera kumuluje coraz więcej energii, a to skutkuje m.in. częstszymi i bardziej gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Spalamy coraz więcej, bo paliwem naszego rozwoju jest energia elektryczna. Rozwijamy się coraz szybciej a to oznacza, że potrzebujemy coraz więcej energii. Ale więcej energii, oznacza więcej spalania, więcej węgla w atmosferze i coraz wyższe temperatury.

Autorzy książki, którą trzymacie Państwo przed sobą twierdzą, że da się wyjść z tego błędnego koła. Nie, nie zachęcają do zatrzymania rozwoju (czy to w ogóle da się zrobić?). Mówią, że jedynym, globalnym, wyjściem z rogu do którego sami zapędziliśmy się jest energetyka jądrowa. Na kolejnych stronach książki analizują argumenty i podają konkretne przykłady.

Rozprawiają się z energetycznymi mitami i pokazują, że technologie, które świetnie sprawdzają się lokalnie, nie zawsze działają globalnie. Największą wartością tej książki jest jednak to, że przystępnie wyjaśnia na czym tak naprawdę polega technologia jądrowa w energetyce. Przy okazji skutecznie rozwiewając pojawiające się w przestrzeni publicznej wątpliwości i nieporozumienia dotyczące tego sposobu pozyskiwania energii.

Rzeczywistość bywa złożona. Czasami tak bardzo, że trudno za nią nadążyć.

Ale tym razem sprawa wydaje się być prosta. Rozwój nie musi oznaczać podgrzewania atmosfery. O ile zainwestujemy w technologie jądrowe

 

George P. Shultz – były sekretarz stanu USA

„ENERGIA DLA KLIMATU pojawia się w krytycznym momencie dla naszej planety. Jej kluczowe przesłanie: klimat się zmienia, konsekwencje są poważne, a my możemy i musimy podjąć działania.”

James Hansen – klimatolog, były szef Instytutu Goddard NASA

„ENERGIA DLA KLIMATU wyznacza jedyną realną ścieżkę zaproponowaną dla szybkiej globalnej dekarbonizacji.”

prof. dr hab. Ewa Klugmann-Radziemska- profesor zwyczajny Politechniki Gdańskiej, współautorka bestsellera „Proekologiczne odnawialne źródła energii”, PWN

Autorzy niniejszej publikacji – politolog i inżynier energetyki – wyrażają głęboki niepokój odnośnie do zmian klimatu i chcą zaalarmować świat, że brakuje jeszcze bardzo wiele, aby skutecznie rozwiązać ten problem.

W tym kontekście przedstawiona mi do recenzji pozycja książkowa może spełnić pozytywną rolę, przedstawiając szereg faktów i argumentów dla zmian zarówno w polityce energetycznej państw, jak i przyzwyczajeniach ich obywateli.

Książka powinna trafić w pierwszej kolejności do osób odpowiedzialnych za politykę energetyczną, działaczy samorządowych i wszystkich zainteresowani kwestią globalnego ocieplenia i wpływu na to zjawisko działalności człowieka, pobudzając do przemyśleń i formułowania własnych argumentów i wniosków.

prof. dr hab. inż. Aleksander A. Stachel Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, autor i współautor licznych publikacji na temat odnawialnych źródeł energii

Autorzy umiejętnie, i we właściwej kolejności, rozwijają i możliwie wszechstronnie naświetlają zagadnienia związane ze zmianami klimatu i ich przyczynami, sposobami przeciwdziałania, energetyką jądrową i zagrożeniami, a także perspektywami i planami rozwoju, podbudowując treści obszernym materiałem źródłowym.

 

Informacja o autorach:

JOSHUA S. GOLDSTEIN

  • jest wiodącym interdyscyplinarnym ekspertem w dziedzinie stosunków międzynarodowych, który pisze o wielkich problemach stojących przed ludzkością. Jego podręcznik: International Relations (Pearson), sprzedał się w ponad 300 000 egz., z 20 mln przychodów. Goldstein występował w wielu mediach krajowych i międzynarodowych, m.in. w telewizji ABC Nightline, telewizji NBC i CNN, radiu BBC i NPR oraz wywiadach w USA Today , Barron’s i Le Monde
  • Jego książka War and Gender (Cambridge University Press, 2001) zdobyła nagrodę International Book Association „Book of the Decade Award” w 2010 r.
  • Opublikował pięć innych książek i różnych artykułów w czołowych czasopismach naukowych
  • Jego pierwszy artykuł nt. energii pojawił się w 1975 r. Ma licencjat na Stanford i doktorat w MIT
  • Jest emerytowanym profesorem stosunków międzynarodowych na American University
    w Waszyngtonie i Research Scholar na University of Massachusetts w Amherst.

STAFFAN A. QVIST

  • szwedzki inżynier, naukowiec i konsultant do spraw czystych projektów energetycznych.
  • Wykładał i był autorem licznych badań dot. technologii i polityki energetycznej, projektowaniem
    i bezpieczeństwem reaktorów jądrowych oraz strategiami łagodzenia zmian klimatycznych
    – badaniami, które opisały Scientific American, The New York TimesThe Washington Post i inni.
  • Jest starszym dyrektorem nagradzanej organizacji non-profit, która znajduje rozwiązania energetyczne do zasilania chłodnictwa szczepionkowego w krajach rozwijających się.
  • Wyszkolony jako inżynier jądrowy (Qvist posiada tytuł doktora inżynierii jądrowej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley), obecnie zajmuje się projektami rozwoju energii odnawialnej

 

Więcej informacji o książce można znaleźć na stronie wydawnictwa PWN