Equinor i Lotos uruchamiają wydobycie na złożu Utgard

17 września 2019, 12:30 Alert

Utgard. Fot. Equnior
Utgard. Fot. Equnior

Norweski koncern Equinor i jego partnerzy, w tym także Grupa Lotos, rozpoczęli wydobycie gazu i kondensatu ze złoża Utgard na morskiej granicy norwesko-brytyjskiej na Morzu Północnym. Koszt uruchomienia złoża będzie znacznie niższy, niż wcześniej przewidywano. Może to wpłynąć na pozytywne wyniki Grupy Lotos w segmencie wydobycia.

Szybciej i taniej

Projekt zakończono ok. 3 miesiące szybciej niż zakładał pierwotny harmonogram uzyskując 25% oszczędności w porównaniu do zakładanego budżetu, z zachowaniem najwyższych standardów w obszarze BHP. Złoże zagospodarowano w trybie tzw. „szybkiej ścieżki”. Dzięki niemu faza realizacyjna zajęła mniej niż 3 lata od momentu zatwierdzenia Planu Zagospodarowania Złoża w styczniu 2017 roku.

Wydobycie odbywa się przy zastosowaniu dwóch odwiertów z wykorzystaniem infrastruktury istniejącej na sąsiednim polu Sleipner. Pole naftowe zostało odkryte w 1982 roku, a podjęcie decyzji o jego rozwoju rozważano już kilka razy. W 2016 roku Equinor nabył udziały w złożu w Wielkiej Brytanii. Podjęto wówczas działania, aby to pole stało się opłacalnym projektem, nawet przy znacznie niższych cenach ropy, niż obecne.

Plan rozwoju i eksploatacji oraz plan zagospodarowania pola zostały przedłożone władzom norweskim i brytyjskim w 2016 roku. W tym czasie koszt oszacowano na 3,5 mld norweskich koron, a uruchomienie zaplanowano na koniec 2019 roku. Koszty udało się jednak obniżyć o 25 procent.

-Jestem dumny z tego, że projekt Utgard został zrealizowany poniżej szacunkowych kosztów (taniej o 900 mln koron) i przed terminem, ale przede wszystkim z tego, że projekt został zrealizowany bez wypadków – mówi Anders Opedal, wiceprezes ds. Technologii, projektów i wiercenia w Equinor.

-Equinor po raz pierwszy kieruje działaniami w sektorze wydobycia zasobów przez granicę między norweskim i brytyjskim szelfem kontynentalnym. – Dobra i skuteczna współpraca transgraniczna, zarówno z partnerami licencyjnymi, jak i organami, umożliwiła rozwój Utgard. Cieszę się, że znaleźliśmy rozwiązania zapewniające właściwe zarządzanie zasobami po obu stronach – mówi Opedal.

Utgard

Zdaniem koncernu z Norwegii, zasoby wydobywalne na koncesji Utgard szacowane się na około 40 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (boe), a dzienna produkcja wyniesie około 43 000 boe.

Złoże Utgard zlokalizowane jest w centralnej części Morza Północnego na głębokości 3700 m (przy głębokości wody 110 m). Leży ok. 21 km od istniejącej infrastruktury hubu Sleipner, na granicy szelfu norweskiego i brytyjskiego, co czyni je pierwszym złożem transgranicznym zagospodarowanym przez Equinor Energy AS. Spółka ta posiada dokładnie 38,44% udziałów na tej koncesji i jest jej operatorem. Udział LOTOS Norge wynosi 17,36%. Pozostali partnerzy to: Equinor UK Limited (38,44%) i KUFPEC Norway AS (6,2%). 

Wykorzystać potencjał Sleipner

Utgard wykorzystuje pobliską infrastrukturę Sleipner, co zapewnia dodatkowe synergie i wartość dodaną dla całego hubu Sleipner – obok Heimdal, jednego z 2 głównych obszarów działalności LOTOSU w Norwegii. Szacowane rezerwy wydobywalne złoża Utgard to około 40 milionów baryłek ekwiwalentu ropy (boe), z czego, jak wyżej wskazano, LOTOS ma 17,36% udziałów.

Poprzez Utgard maksymalizujemy ożywienie gospodarcze Morza Północnego i wydobywamy ropę o wysokiej wartości, przy jak najniższej emisji CO2. Będziemy nadal poszukiwać możliwości na granicy obu krajów, aby zwiększyć wartość dodaną po obu stronach granicy – mówi Arne Gürtner, wiceprezes ds. offshore w Wielkiej Brytanii i Irlandii w Equinor.

Utgard będzie zdalnie sterowane z norweskiego pola Sleipner, a surowiec zostanie przesłany do norweskiego centrum przerobu ropy i gazu w Kårstø. Utgard wykorzysta również urządzenie Sleipner do oczyszczania i magazynowania CO2.

– Ponownie wykorzystując istniejącą infrastrukturę, przy stosunkowo niskich kosztach, możemy realizować mniejsze odkrycia, które w innym przypadku nie byłyby wystarczająco opłacalne, aby je rozwijać. Jednocześnie dodajemy cenne wolumeny surowca do koncesji Sleipnera – mówi Arne Sigve Nylund, wiceprezes wykonawczy ds. Rozwoju i produkcji w Norwegii w Equinor.

Udział Lotosu

-Eksploatację złoża Utgard w Norwegii rozpoczęto 16 września 2019 roku. Projekt zakończono ok. 3 miesiące szybciej niż zakładał harmonogram uzyskując 25% oszczędności w stosunku do zakładanego budżetu. Udziałowcem koncesji jest LOTOS Exploration & Production Norge (LOTOS Norge) a operatorem Equinor. Złoże stanowi istotny element realizacji strategii LOTOSU w segmencie poszukiwawczo-wydobywczym – podaje zaś w komunikacie Grupa Lotos.

Wydobycie ropy naftowej na złożu Utgard wpłynie pozytywnie na wyniki polskiej spółki Lotos w segmencie wydobycia. Władze spółki jeszcze w sierpniu planowały, że rozpoczęcie wydobycia z tego złoża rozpocznie się w czwartym kwartale bieżącego roku. Władze spółki planowały, że produkcja ze złoża Utgard ustabilizuje wydobycie w całej grupie.

Spółka planowała, że średni wolumen wydobycia w pierwszych pięciu latach od momentu uruchomienia produkcji wyniesie i 4,1 tys. boe na dzień.

– Dzięki uruchomieniu projektu Utgard umacniamy naszą pozycję w Norwegii. To kolejny, ważny element realizacji naszej strategii w obszarze poszukiwawczo-wydobywczym –podkreśla Mateusz A. Bonca, prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. – Zrealizowany przed czasem i poniżej zakładanego budżetu – stanowi doskonały przykład tego, że warto współpracować z doświadczonym partnerami. Co więcej, wykorzystując istniejącą infrastrukturę obszaru wydobywczego Sleipner, gdzie LOTOS ma 15% udziałów, pozwala na osiągnięcie dodatkowych synergii operacyjno-biznesowych

Wydobycie ropy w Grupie Lotos

W drugim kwartale 2019 roku średnie dzienne wydobycie w Grupie Lotos spadło o 13 procent do 18,882 tys. boe/d, w tym 8,269 tys. to wydobycie ropy naftowej, a 10,613 tys. gazu ziemnego.

Łączne wydobycie w Grupie Lotos w drugim kwartale wyniosło 1,718 mln boe (spadek rdr o 12,9 procent i kdk o 6,9 procent). Wydobycie w Norwegii spadło o 16,2 procent rdr i 5,5 procent kdk do 1,26 mln boe, w Polsce spadło o 0,2 procent rdr i 12 procent kdk do 394,5 tys. boe, a na Litwie zmniejszyło się o 13,4 procent rdr i 0,5 procent kdk, do 62,9 tys. boe.

Operatorem złoża Urgard jest firma Equinor, a zagospodarowanie realizowane było w modelu tzw. szybkiej ścieżki, przy wykorzystaniu synergii z istniejącą infrastrukturą hubu Sleipner. W drugim kwartale 2019 roku kontynuowane były prace przy modyfikacji platformy Sleipner T i przygotowania podmorskiej części systemów produkcyjnych. W tym okresie instalowano rurociąg i podwodne linie sterujące. Udział Lotosu w projekcie Utgard wynosi 17,36 procent.

Equinor/Bartłomiej Sawicki/PAP/Lotos