Erdogan: TANAP jest istotny dla Turcji i Europy

26 maja 2015, 07:17 Alert

(Trend/Etoday.kz/Patrycja Rapacka)

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew (L) i jego turecki odpowiednik Recep Tayyip Erdogan (P).

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas spotkania w ramach Forum Energetycznego w Stambule, powiedział że projekt Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) jest ważny nie tylko dla Turcji i jej regionu ale także dla państw europejskich.

Turecki przedstawiciel zapowiedział, że państwo zamierza w przyszłości dalej rozwijać energetyczne projekty podkreślając że Turcja w ostatnich latach stała się energetycznym hubem.

Projekt TANAP zakłada transport gazu ze złóż Szach Deniz w Azerbejdżanie od granicy gruzińsko-tureckiej do zachodniej granicy Turcji. Początkowa przepustowość będzie wynosiła 16 miliardów m3 gazu w ciągu roku, przy czym 6 miliardów będzie dostarczane do Turcji, reszta surowca – do Europy.

Spółka BP oraz konsorcjum TANAP podpisały 13 marca 2015 roku w Turcji umowę, zgodnie z którą, BP wejdzie w skład akcjonariatu TANAP. Porozumienie stanowi jeden z podstawowych dokumentów własności udziałów BP w projekcie. Po zakończeniu rejestracji prawnej, akcjonariat TANAP będzie wyglądał następująco: Socar (58 procent), Botas (30 procent) oraz BP (12 procent).