Erdogan: Turcja chce być hubem gazowym dla południa Europy

30 października 2017, 12:45 Alert

Turcja i Azerbejdżan opracowały strategiczny projekt Gazociągu Transanatolijskiego (TANAP) o dużym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego Europy – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla agencji Trend, Azertaс i APA.

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew (L) i jego turecki odpowiednik Recep Tayyip Erdogan (P).

Turcja potrzebuje gazu. Azerbejdżan, Rosja, a może Azja Centralna?

W rozmowie z azerskimi mediami, turecki przywódca podkreślił, że w najbliższej przyszłości zacznie się procedura uruchamiania TANAP. – Zgodnie z oceną Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jesteśmy drudzy po Chinach wśród krajów o największym wzroście zapotrzebowania na energię. W tym względzie TANAP ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia gwałtownie rosnącego zapotrzebowania na gaz ziemny w Turcji – powiedział prezydent Turcji.

– Jednocześnie dostawy gazu z pola Shach Deniz Azerbejdżanu do Europy z pewnością przyczynią się do dywersyfikacji energetycznej Europy – powiedział Erdogan. Dodał, że Turcja podejmuje wysiłki, aby połączyć złoża gazu w Turkmenistanie z tym projektem.

– Z drugiej jednak strony trwają prace nad wdrożeniem projektu rurociągu Turkish Stream w celu zapewnienia dostaw gazu rosyjskiego bezpośrednio przez Morze Czarne – dodał Erdogan.

Jednocześnie agencja Trend podaje, że turecki Minister Energii i Zasobów Naturalnych Berat Albayrak odwiedzi Azerbejdżan 31 października. Weźmie wówczas udział w szóstym spotkaniu Rady Współpracy Strategicznej Wysokiego Szczebla w Turcji i Azerbejdżanie. – W ramach posiedzenia Rady uczestnicy powinni omówić wzmocnienie współpracy energetycznej między Azerbejdżanem i Turcją – powiedział minister.

Turcja chce być hubem gazowym

Prezydent Turcji zauważył, że jego kraj jest gotowy rozpatrywać nowe projekty dotyczące dostaw gazu ze wschodniej części Morza Śródziemnego i Iraku.

– Badania pokazują, że gaz ze wschodniej części Morza Śródziemnego staje się alternatywą dla dywersyfikacji naszych źródeł. Spośród wszystkich projektów zaopatrzenia w gaz, Turcja uczestniczy w tym najbardziej korzystnym z punktu widzenia finansowego i logistycznego. Będziemy kontynuować nowe inwestycje, aby przekształcić nasz kraj w centrum handlu gazem i energią – stwierdził.

Projekt TANAP przewiduje transport gazu z pola Shah Deniz w Azerbejdżanie do zachodnich granic Turcji. Gaz zostanie dostarczony do Turcji w 2018 r., a po zakończeniu budowy gazociągu Transadriatykiego gaz zostanie dostarczony do Europy na początku 2020 r.

Długość TANAP wynosi 1850 kilometrów, a początkowa przepustowość wyniesie 16 mld m sześc. metrów gazu. Około sześciu miliardów metrów sześciennych tego gazu ma zostać dostarczonych do Turcji, a pozostały wolumen zostanie przekierowany do Europy.

AzerNews

Korytarz Południowy. Grafika: BiznesAlert.pl

Korytarz Południowy. Grafika: BiznesAlert.pl