EUGAL: Niemcy zbadają zainteresowanie mocą odnogi Nord Stream 2

27 lutego 2017, 12:45 Alert

Dostawcy planujący zakupy przez Nord Stream 2 rozpoczną w przyszłym tygodniu zgłoszenia na przepustowość planowanej odnogi w Niemczech o nazwie EUGAL – podaje ośrodek analityczny ICIS.

Logo Gazpromu. Fot. Gazprom
Logo Gazpromu. Fot. Gazprom

Będzie to pierwszy raz kiedy kupcy gazu zakontraktują przepustowość i pokażą zainteresowanie rynku projektem Nord Stream 2 w ramach procedury open season. Operatorzy przeprowadzili wcześniej niewiążącą procedurę w której wyłoniono oferty na w sumie 51 mld m3 rocznie. Obecnie open season ma być wiążące.

Jak podaje ICIS, 6 marca na platformie handlowej PRISMA będzie można kupić roczne zamówienia na przepustowość EUGAL. Zamówienia na wykorzystanie nieistniejącego jeszcze gazociągu będą przesłanką dla operatora GASCADE odpowiedzialnego za projekt, że jest biznesowe uzasadnienie jego realizacji.

EUGAL. Grafika. BiznesAlert.pl

EUGAL. Grafika. BiznesAlert.pl

Jeżeli powstanie gazociąg Nord Stream 2 o przepustowości 55 mld m3 rocznie, to EUGAL będzie pompował jego gaz przez Niemcy (równolegle do odnogi Nord Stream 1 – OPAL) do Czech i dalej na rynki Europy Środkowo-Wschodniej.

Zgodnie z założeniami GASCADE pierwszy gaz popłynie przez EUGAL 1 października 2019 roku.

Projekt Nord Stream 2 jest przedmiotem krytyki państw Europy Środkowo-Wschodniej, które obawiają się jego negatywnego wpływu na dywersyfikację źródeł dostaw, rozwój rynku i bezpieczeństwo energetyczne regionu.

GASCADE chce, aby jeden dostawca mógł zarezerwować do 60 procent przepustowości EUGAL. Docelowo chciałby aby kontrakt długoterminowy na wykorzystanie przepustowości rocznej mógł obejmować do 90 procent przepustowości. Sprzeciwiają się temu niemiecki regulator Bundesnetzagentur i Shell, które chcą typowej rezerwacji do 80 procent.

ICIS/Wojciech Jakóbik

EUGAL: Postępują przygotowania Niemiec do odbioru gazu z Nord Stream 2