EUGAL: Jest zainteresowanie gazem z Nord Stream 2, ale nie w Polsce

8 marca 2017, 08:15 Alert
gazociąg gaz rurociąg infrastruktura gazprom
fot. Gazprom

Aukcja przepustowości przeprowadzona przez operatora GASCADE potwierdzają celowość budowy gazociągu EUGAL, który ma być w przyszłości odnogą kontrowersyjnego Nord Stream 2 w Niemczech.

W 2015 roku GASCADE przeprowadziło w 2015 roku niewiążące badanie rynku, które potwierdziło wstępne zainteresowanie dostawami do 54 mld m3 rocznie przez EUGAL. Gazociąg ma się ciągnąć wzdłuż linii Odry od punktu wejścia z Nord Stream 2 do niemieckiego systemy przesyłowego gazu analogicznie do istniejącej odnogi Nord Stream 1 o nazwie OPAL.

EUGAL. Grafika. BiznesAlert.pl

EUGAL. Grafika. BiznesAlert.pl

– Wyniki aukcji oznaczają dla GASCADE ponowne potwierdzenie potrzeby rozbudowy sieci poprzez budowę połączenia EUGAL z Morza Bałtyckiego na granicę niemiecko-czeską – powiedział dyrektor zarządzający GASCADE Christoph von dem Bussche.

Na rocznej aukcji PRISMA z 6 marca oferowana istniejące i nowe przepustowości w obszarze rynkowym GASPOOL i na południe oraz zachód od niego. W punkcie Lubmin II sprzedano do 55 mld m3 rocznej przepustowości EUGAL.

Gaz ma dotrzeć do Europy przez planowany gazociąg Nord Stream 2 i EUGAL, a także połączoną z nim infrastrukturę: NEL (odnogo Nord Stream 1 na Zachód), FGL, NETRA i Gazociąg Jamalski (rewers do Polski).

– Rezerwacje przepustowości pozwolą nam także lepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę w długim terminie – dodał dyrektor GASCADE Igor Uspenski. Podkreślił, że największym sukcesem jest rezerwacja całej przepustowości do Czech możliwa dzięki dobrej współpracy z operatorem Net4Gas.

GASCADE ustaliło, że nie będzie na razie potrzebna rozbudowa połączenia gazowego z Polską, czyli rewersu na Gazociągu Jamalskim w punkcie Mallnow. Operator podaje, że obecnie tylko połowa dostępnej tam przepustowości jest wykorzystywana. Tymczasem po wstępnym badaniu z 2015 roku rosyjskie media ogłosiły, że Polska jest zainteresowana dostawami do 11 mld m3 rocznie przez Nord Stream 2 i EUGAL, co szybko zdementowały ministerstwo energii, Gaz-System i PGNiG.

Wyniki aukcji mają przejść analizę ekonomiczną. Mają także zostać włączone do Ramowego Scenariusza Planu Rozwoju Sieci na 2018 rok. Zawiera on przewidywania operatorów odnośnie rozwoju sieci, przepływów gazu i zapotrzebowania dekadę naprzód. Projekty infrastrukturalne wynikające z tych założeń  powinny zostać potwierdzone w planie na 2018 rok.

Dzięki potwierdzeniu zainteresowania gazem z EUGAL pochodzącym z Nord Stream 2 Niemcy mogą kontynuować wstępne działania na rzecz realizacji odnogi. Bezpośrednie połączenia z JAGAL i NEL oraz niebezpośrednie z NETRA pozwolą dostarczać gaz z EUGAL w każdym kierunku, co zwiększy stabilność dostaw.

Mimo to pracownicy GASCADE przyznali, że gazociąg EUGAL ma służyć głównie dostawom do Europy Środkowo-Wschodniej. Kraje regionu, w tym Polska, obawiają się, że kontrowersyjny projekt Nord Stream 2 pozwoli przez to podważyć stabilność ekonomiczną Ukrainy, zahamować rozwój rynku i pojawianie się alternatywnych dostawców.

Przeciwko budowie EUGAL wystąpiło Województwo Zachodniopomorskie. Obawia się wpływu inwestycji na środowisko naturalne w okolicach Cedyni, gdzie według planów magistrala ma przechodzić około kilometr od granicy polskiej. Zgodnie z planami GASCADE ma być gotowy w 2019 roku, na kiedy planowane jest ukończenie budowy Nord Stream 2. Rewizja szlaku na wniosek Zachodniopomorskiego mogłaby wydłużyć proces.

GASCADE/Wojciech Jakóbik

Niemcy przyznają: Nord Stream 2 ma zalać rosyjskim gazem Europę Środkową