AlertWszystko

EurActiv.pl: Rosyjska ofensywa gazowa

Rosyjskie gazociągi oplatające Europę. Źródło: Wjakobik.com

(EurActiv.pl/kk)

Rosja aktywnie rozbudowuje swoją sieć gazową. Podpisała dzisiaj (19 czerwca) umowę z Grecją na budowę przez jej terytorium odcinka gazociągu Turkish Stream oraz poinformowała o planach rozszerzenia Nord Streamu.

Umowa na grecki odcinek Turkish Streamu została podpisana przy okazji wizyty premiera Aleksisa Tsiprasa w Rosji. Minister ds. energii Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak poinformował, że budowa tego odcinka się rozpocznie w 2016 r. i potrwa do 2019 r.

Turkish Stream

Oba kraje mają mieć w nim równe udziały. Jednak to strona rosyjska całkowicie sfinansuje jego budowę – co biorąc pod uwagę stan finansów publicznych Grecji (która być może zbankrutuje przed końcem miesiąca) wydaje się jedynym możliwym rozwiązaniem.

Turkish Stream będzie dostarczać rosyjski gaz do Europy z pominięciem Ukrainy. Ma przebiegać pod Morzem Czarnym i przez Turcję dążyć do Grecji i dalej na Zachód. Ma mieć możliwość przesłania 63 mld m3 gazu na początkowym odcinku, a na greckim , 47 mld m3.

Rozbudowa Nord Stream

Rosyjski monopolista gazowy Gazprom poinformował również, że planuje poszerzyć możliwości przesyłowe gazociągu Nord Stream, biegnącego po dnie Bałtyku do Niemiec. Tzw. trzeci i czwarty etap Nord Stream powiększy jego możliwości o 55 mld m3 gazu rocznie.

Projekt będzie przeprowadzony we współpracy z brytyjsko-holenderskim Shellem, niemieckim E.ONem i austriackim ÖMV. Jednak to Gazprom zachowa w nim większość udziałów.

Niezadowolenie Komisji

Z rosyjskich planów nie jest zadowolona Komisja Europejska. W oświadczeniu przesłanym EurActiv KE przypomniała, że „obecnie możliwości przesyłowe gazu z Rosji wykorzystywane są w 57 proc., co wskazuje, że już istniejące gazociągi pokrywają i przekraczają istniejące i potencjalne zapotrzebowanie na rosyjski gaz w Europie”.

Komisja Europejska podkreśliła także, że Ukraina jest godnym zaufania krajem tranzytowym. „UE wierzy więc, że Ukraina powinna pozostać krajem tranzytowym”, a nie zostać całkowicie wyłączona z tej roli jak planuje Moskwa poprzez budowę Turkish Stream i poszerzanie Nord Stream.

KE przypomina również, że wszystkie gazociągi będą poddane drobiazgowej kontroli pod względem zgodności z unijnymi przepisami. Nie są to czcze pogróżki: budowa South Stream, wcześniejszego gazociągu budowanego przez Morze Czarne została zarzucona z uwagi na sprzeciw Komisji.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X