GospodarkaŚrodowisko

Europa doświadczyła najbardziej rozległych powodzi od ponad dekady w 2024 roku

Wrześniowa powódź w Polsce. Zalane centrum Kłodzka. Fot. PAP/ Maciej Kulczyński

Europa doświadczyła najbardziej rozległych powodzi od ponad dekady w 2024 roku, a ekstremalne opady deszczu, które je wywołały, były napędzane przez zmiany klimatyczne, poinformowali we wtorek naukowcy z międzynarodowej grupy World Weather Attribution (WWA).

W raporcie przeanalizowano powodzie, które dotknęły kraje od Irlandii po Rosję, w tym Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Hiszpanię, Polskę i Czechy, powodując miliardy euro strat i zmuszając tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

– Powodzie w 2024 roku były najbardziej rozległymi w Europie od czasu wielkich powodzi w 2010 roku – stwierdzili naukowcy, zauważając, że ekstremalne opady deszczu były od 10 procent do 40 procent bardziej intensywne z powodu globalnego ocieplenia wywołanego działalnością człowieka.

WWA, grupa naukowców specjalizujących się w analizie wpływu zmian klimatycznych na ekstremalne zjawiska pogodowe, stwierdziła, że cieplejsza atmosfera, będąca wynikiem emisji gazów cieplarnianych, może pomieścić więcej pary wodnej, co prowadzi do intensywniejszych opadów i powodzi.

– Zmiana klimatu jednoznacznie zwiększyła prawdopodobieństwo i intensywność tych powodzi – powiedział jeden z autorów raportu, Friederike Otto, klimatolog z Imperial College London. „To, co kiedyś było rzadkim wydarzeniem, teraz staje się coraz bardziej powszechne”.

Skala zniszczeń jest ogromna

Powodzie w 2024 roku zalały pola uprawne, zniszczyły infrastrukturę i zakłóciły łańcuchy dostaw w całej Europie. W niektórych regionach, takich jak południowe Niemcy i Polska, straty oszacowano na dziesiątki miliardów euro. Co najmniej 50 osób straciło życie, a setki tysięcy zostało zmuszonych do ewakuacji.

Naukowcy ostrzegli, że bez szybkiego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, takie ekstremalne zjawiska pogodowe będą występować coraz częściej i z większą intensywnością.

– Każda dodatkowa tona CO2 w atmosferze pogarsza sytuację – powiedziała Joyce Kimutai, badaczka z WWA i Uniwersytetu w Kapsztadzie.

Reuters / Mateusz Gibała

Litwa przyspiesza z morską energetyką wiatrową. Rząd zatwierdza kluczowe zmiany w przetargach


Powiązane artykuły

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...
Rzeka Ren. Źródło: wikimedia

Rzeka Ren będzie coraz cieplejsza. A to wpłynie na gospodarkę

Szwajcarska Federalna Politechnika w Zurychu (ETH) wskazuje, że do końca XXI wieku temperatura wody Renu może wzrosnąć nawet o 4,2 stopnia...
Port Chancay, położony ok. 80 km na północ od Limy, należy w 60 proc. do państwowej chińskiej firmy Cosco Shipping i będzie przez nią kontrolowany. W pierwszej fazie projektu Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 mld dolarów, a całkowity koszt projektu szacowany był na ponad 3,5 mld dolarów.

Niemcy chwalą Chiny, a w tle umowa Mercosur

Niemiecki dziennik „Handelsblatt” opublikował obszerny artykuł nt. inwestycji Chin w Ameryce Południowej. I roztoczył wizję gospodarczego Eldorado dla podmiotów, które...

Udostępnij:

Facebook X X X