GospodarkaŚrodowisko

Europa doświadczyła najbardziej rozległych powodzi od ponad dekady w 2024 roku

Wrześniowa powódź w Polsce. Zalane centrum Kłodzka. Fot. PAP/ Maciej Kulczyński

Europa doświadczyła najbardziej rozległych powodzi od ponad dekady w 2024 roku, a ekstremalne opady deszczu, które je wywołały, były napędzane przez zmiany klimatyczne, poinformowali we wtorek naukowcy z międzynarodowej grupy World Weather Attribution (WWA).

W raporcie przeanalizowano powodzie, które dotknęły kraje od Irlandii po Rosję, w tym Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Hiszpanię, Polskę i Czechy, powodując miliardy euro strat i zmuszając tysiące ludzi do opuszczenia swoich domów.

– Powodzie w 2024 roku były najbardziej rozległymi w Europie od czasu wielkich powodzi w 2010 roku – stwierdzili naukowcy, zauważając, że ekstremalne opady deszczu były od 10 procent do 40 procent bardziej intensywne z powodu globalnego ocieplenia wywołanego działalnością człowieka.

WWA, grupa naukowców specjalizujących się w analizie wpływu zmian klimatycznych na ekstremalne zjawiska pogodowe, stwierdziła, że cieplejsza atmosfera, będąca wynikiem emisji gazów cieplarnianych, może pomieścić więcej pary wodnej, co prowadzi do intensywniejszych opadów i powodzi.

– Zmiana klimatu jednoznacznie zwiększyła prawdopodobieństwo i intensywność tych powodzi – powiedział jeden z autorów raportu, Friederike Otto, klimatolog z Imperial College London. „To, co kiedyś było rzadkim wydarzeniem, teraz staje się coraz bardziej powszechne”.

Skala zniszczeń jest ogromna

Powodzie w 2024 roku zalały pola uprawne, zniszczyły infrastrukturę i zakłóciły łańcuchy dostaw w całej Europie. W niektórych regionach, takich jak południowe Niemcy i Polska, straty oszacowano na dziesiątki miliardów euro. Co najmniej 50 osób straciło życie, a setki tysięcy zostało zmuszonych do ewakuacji.

Naukowcy ostrzegli, że bez szybkiego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, takie ekstremalne zjawiska pogodowe będą występować coraz częściej i z większą intensywnością.

– Każda dodatkowa tona CO2 w atmosferze pogarsza sytuację – powiedziała Joyce Kimutai, badaczka z WWA i Uniwersytetu w Kapsztadzie.

Reuters / Mateusz Gibała

Litwa przyspiesza z morską energetyką wiatrową. Rząd zatwierdza kluczowe zmiany w przetargach


Powiązane artykuły

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zdjęcie: PAP/Paweł Supernak

Fundusz gwarancyjny z KPO ruszy w 2026 r. 10 mld zł kredytów dla MŚP

Od 2026 roku małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce zyskają dostęp do kredytów inwestycyjnych na innowacyjne technologie, wspieranych państwową gwarancją....
Ursula von der Leyen

Unia łagodzi Zielony Ład. Niestety nie dla Europy

Komisja Europejska łagodzi przepisy Zielonego Ładu, by przypodobać się partnerom handlowym z południowoamerykańskiego bloku Mercosur. „To rażąco podwójne standardy” –...
Ministra przemysłu Polski Marzena Czarnecka, zdjęcia: PAP/Michał Meissner

Polskie firmy z kontraktami od Westinghouse

Westinghouse ogłosił wybór pierwszych sześciu polskich firm, które będą dostarczać komponenty do budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Co istotne, wybrane...

Udostępnij:

Facebook X X X