Europejscy doradcy pomogą w tworzeniu niezależnego operatora gazociągów na Ukrainie

3 czerwca 2019, 13:30 Alert
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl
Siedziba Naftogazu. fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Ukrtransgaz JSC zaangażował doradców wiodących europejskich operatorów przesyłu gazu do pracy przy tworzeniu niezależnego operatora sieci przesyłowych Ukrainy. Konsorcjum europejskich spółek gazowniczych delegowało przedstawicieli, którzy będą wspierać proces rozdziału ukraińskiego operatora i będą zainteresowani dalszym zaangażowaniem w działania ukraińskiego systemu przesyłu gazu.

Wiedza specjalistów i konsultantów pomogłaby rozwinąć procesy zarządzania operatora i regulacje techniczne zgodnie z wymogami rozporządzenia UE i najlepszych praktyk europejskich – podała spółka.

Eksperci będą aktywnie zaangażowani w projekt rozdziału właścicielskiego i będą pomagać w certyfikacji nowego operatora z Krajowej Komisji Regulacji Energetyki i Użytków Publicznych Ukrainy oraz Sekretariatu Wspólnoty Energetycznej UE do końca tego roku. Wcześniej w kwietniu podpisano umowę o utworzeniu wspólnej grupy roboczej z pięcioma wiodącymi europejskimi operatorami systemów przesyłowych, w której pierwszy etap przewiduje zaangażowanie konsultanta. W proces zaangażowani będą przedstawiciele GRTgaz, Gasunie i Snam.

Naftogaz/Michał Perzyński