– Prowadzona od listopada ubiegłego roku restrukturyzacja w spółce EuRoPol Gaz, ma się zakończyć w marcu tego roku – wynika z odpowiedzi na interpelację poselską przekazaną przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Orlen przekazał informacje o utracie znaczenia tłoczni po wprowadzeniu sankcji za inwazję Rosji na Ukrainie.
Orlen przekazał MAP, że restrukturyzacja zatrudnienia w spółce Europol Gaz wynika z „nowelizacji prawa energetycznego, decyzji administracyjnych oraz zmian kierunków dostaw gazu do Polski w związku z sankcjami nałożonymi na dostawców nośników energii z Rosji, a także sankcjami rosyjskimi nałożonymi na spółkę EuRoPol Gaz”.
Sankcje polskie wobec EuRoPol Gaz pozwoliły zająć aktywa tej firmy przez Orlen. Jeszcze w ramach harmonizacji przepisów unijnych operatorem Gazociągu Jamalskiego w Polsce został w tej dekadzie Gaz-System. BiznesAlert.pl jako pierwszy informował o reorganizacji tłoczni pozwalających na dostawy Jamałem ze Wschodu. Polskie plany zakładają wykorzystanie go jako zwykłej części systemu przesyłowego, także do dostaw LNG oraz przez gazociąg Baltic Pipe na Wschód.
Orlen utrzymuje, że świadczenie usług przesyłowych na polskim odcinku gazociągu tranzytowego Jamał-Europa Zachodnia, w tym wykorzystania tłoczni zgodnie z zaprojektowanym przeznaczeniem nie jest obecnie możliwe. Nie ma też przesłanek, aby przypuszczać, że sytuacja w najbliższym czasie ulegnie zmianie.
– W październiku 2023 roku Orlen poinformował, że zgodnie z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Orlen przejmie kontrolę nad Systemem Gazociągów Tranzytowych Europol Gaz. Na mocy decyzji Ministra Rozwoju i Technologii Europol Gaz zostanie właścicielem swoich akcji, należących dotąd do PAO Gazprom – przypomina Polska Agencja Prasowa. – Wcześniej, decyzją Ministra Rozwoju i Technologii z listopada 2022 roku, na wniosek szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ustanowiony został tymczasowy zarząd przymusowy, obejmujący 100 procent akcji PAO Gazprom posiadanych w Europol Gaz. Chodziło o 48 procent akcji Europol Gaz, przy czym tyle samo akcji tej spółki posiadał w tym czasie Orlen, a 4 procent akcji Gas Trading.
– Koncern zwrócił w październiku ubiegłego roku uwagę, że przejęcie przez Europol Gaz akcji, które wcześniej należały do PAO Gazprom, będzie wynikiem sekwencji decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Rozwoju i Technologii, podjętych na podstawie przepisów tzw. ustawy sankcyjnej, czyli ustawy z kwietnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego – podaje PAP. – Europol Gaz istnieje od 1993 roku i jest właścicielem polskiej części gazociągu Jamał-Europa o długości ok. 684 kilometrów. Magistrala ta biegnie przez pięć województw: podlaskie, mazowieckie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i lubuskie. Na trasie tej działa pięć tłoczni gazu: w Kondratkach, Zambrowie, Ciechanowie, Włocławku i Szamotułach.
Polska Agencja Prasowa / Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Coś się kończy (Jamał), coś się zaczyna (Baltic Pipe)