Baltic Business Forum

27 marca, 2019 godz. 13:30
Baltic Business Forum 2019 Baltic Business Forum 2019

Szczegóły wydarzenia


W dniach 10 – 12 kwietnia w Świnoujściu już po raz 11-ty odbędzie się Baltic Business Forum – coroczne spotkanie przedstawicieli świata biznesu i polityki. Do nadmorskiego kurortu przyjadą wybitni ekonomiści, ministrowie a także przedstawiciele ambasad oraz samorządów, aby wspólnie rozmawiać o współpracy inwestycyjnej, gospodarczej i turystycznej na Pomorzu Zachodnim oraz współpracy w Regionie ABC. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną wyniki badań na temat profilu społecznego migrantów zarobkowych z Ukrainy.  BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia. 

Baltic Business Forum 2019

BBF odbędzie się pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Energii oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Biznesalert.pl. Jakich tematów i dyskusji możemy się spodziewać w trakcie tego największego w regionie wydarzenia gospodarczego?

O rozwoju regionu i pracownikach z Ukrainy

Pierwszy dzień konferencji upłynie pod hasłem „Energia dla Europy i Regionu ABC” (Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne). Wśród panelistów będą m.in. minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Bogusław Liberadzki, wiceminister rozwoju regionalnego Ukrainy Taras Tokarski i prof. Witold Orłowski.

10 kwietnia, jeszcze przed inauguracją BBF, odbędzie się spotkanie przedstawicieli samorządów woj. zachodniopomorskiego z grupą 25 radców handlowych z ambasad ustanowionych w Polsce, zarówno z państw członkowskich Unii Europejskiej (Austria, Belgia, Czechy, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Węgry), jak i spoza niej (Chiny, Iran, Malezja, Tajlandia, RPA, Ukraina).

– Tego  dnia zaplanowaliśmy trzy debaty z udziałem wyjątkowych gości. Jedna z nich poświęcona będzie przykładowi dobrej współpracy władz samorządowych, państwowych i unijnych jakim jest budowa tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu. Ta inwestycja w 2022 roku zapewni szybkie i niezawodne połączenie obszarów  miasta – mówi Dariusz Szymczycha, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa-Północ-Wschód, które jest organizatorem Baltic Business Forum. Eksperci podejmą również temat rozbudowy infrastruktury energetycznej i transportowej w Regionie ABC oraz sposobów finansowania tych inwestycji- ze środków Funduszu Trójmorza, budżetów państw, rynków kapitałowych i Unii Europejskiej. Organizatorzy zapowiadają również prezentację specjalnego badania profilu ukraińskich migrantów zarobkowych w Polsce. To element kampanii społecznej „Partnerstwo i zatrudnienie”, zainicjowanej przez Polsko- Ukraińską Izbę Gospodarczą podczas ubiegłorocznego BBF.

Raport o stanie Pomorza Zachodniego

Drugi dzień Baltic Business Forum przyniesie między innymi geopolityczną debatę pod tytułem „Bezpieczeństwo energetyczne w Regionie ABC – biznes czy polityka? Rola Rosji, Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych”. Weźmie w niej udział ekspert ukraiński Mykhailo Gonchar oraz były deputowany Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, polityk opozycyjny, członek Forum Wolnej Rosji Ilya Ponomarev. Planowanych jest też pięć paneli dyskusyjnych, wśród omawianych tematów: woj. zachodniopomorskie jako regionalny hub energetyczny i transportowy, sposoby przyspieszenia inwestycji mieszkaniowych, nowoczesne rozwiązania w zakresie mobilności mieszkańców miast.

– Z udziałem samorządowców z województwa zachodniopomorskiego będziemy  dyskutować o tym, jaki wpływ na rozwój regionu mają samorządy oraz polityka rządu. Powstanie swoisty „raport o stanie regionu”, z rekomendacjami jak harmonizować działania władz publicznych – wyjaśnia Dariusz Szymczycha.

Baltic Business Forum odbędzie się w świnoujskim hotelu Radisson Blu Resort. Z programem konferencji można zapoznać się na stronie https://balticbusinessforum.eu/