„Czyja będzie Polska…?” I jaka ona będzie?

11 maja, 2024 godz. 8:00
Debata Czyja będzie Polska? Debata Czyja będzie Polska?

Szczegóły wydarzenia


Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego

Debata Czyja będzie Polska?
Debata Czyja będzie Polska?

serdecznie zaprasza na debatę 

„Czyja będzie Polska…?”

i jaka ona będzie?

25 maja 2024 r., godz. 8.45–18.30

Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

(sala odczytowa Centralnej Biblioteki Rolniczej)

 

Prosimy o potwierdzenie przybycia pod adresem e-mailowym

biuro@archiwumolszewskiego.pl

lub poprzez formularz na stronie internetowej

www.archiwumolszewskiego.pl/czyja-bedzie-polska/ 

do 20 maja 2024 r.

Liczba miejsc ograniczona

Kontakt z Fundacją jest niezbędnym warunkiem udziału 

 

Chcielibyśmy, aby pomysł rozmów o Programie dla Niepodległej został podjęty także przez inne formacje patriotyczne i po prostu przez Polaków zatroskanych losem Ojczyzny

Debatę sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 

 

„Czyja będzie Polska..?” i jaka ona będzie?

Debata, którą proponujemy, nie przypadkiem dotyka punktowo całkiem wydawałoby się odległych kwestii. Kondycja polskiej klasy politycznej, europejskie otoczenie i miejsce w nim Polski, zdolność naszego kraju do obrony przed militarną agresją czy próba poszukiwania dlań roli w globalnej rewolucji technologicznej; Smoleńsk – jak przez dekady Katyń – ciążący nad stanem polskiej podmiotowości, kryzys konstytucyjny czy konieczność określenia warunków dla pomyślnego rozwoju gospodarki – a wszystko to spięte pytaniem zadanym przez Premiera Jana Olszewskiego trzydzieści dwa lata temu: „Czyja będzie Polska…?”, i jaka ona będzie?

Dzisiaj niestety zasadne wydaje się też pytanie, czy Polakom uda się zachować niepodległe polskie państwo.

Zamiarem Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego jest powołanie forum dla poszukiwania rozwiązań, które trzeba znaleźć, jeśli pragniemy współtworzyć wizję wymarzonej Polski, a potem realny plan dojścia do celu. Najkrócej rzecz ujmując, chodzi o taką Polskę, gdzie nikomu nie przyjdzie do głowy pomysł wykreślenia z języka i świadomości pojęcia „polskiej racji stanu”.

Budowanie Programu dla Niepodległej wymaga wielu środowisk i osób – nie tylko fachowców i ekspertów, a niektórzy nawet uważają, że również pieniędzy.

Organizując debatę chcielibyśmy, aby idea rozmów o Programie dla Niepodległej została podjęta także przez inne formacje patriotyczne i po prostu przez Polaków zatroskanych losem Ojczyzny. Czas już zdać sobie sprawę z tego, że na naszych oczach kończy się okres pokoju i względnego spokoju darowany Polsce po 1989 roku.

Rezultaty działalności Fundacji Archiwum Jana Olszewskiego będziemy udostępniali do wykorzystania wszystkim zainteresowanym.

Zapraszamy do udziału i współpracy,

Fundacja Archiwum Jana Olszewskiego

Debatę sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030