Forum Afrykańskie podczas Kongresu Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS 2016

3 kwietnia, 2016 godz. 23:15
logo-chemss

Szczegóły wydarzenia


Dynamiczny rozwój Afryki to zarazem szansa dla regionu na poprawę warunków życia jego mieszkańców, jak i przyczyna nowych zagrożeń. Podczas I Światowego Kongresu Bezpieczeństwa Chemicznego, zaproszeni paneliści przeanalizują sytuację kontynentu w kontekście bezpieczeństwa chemicznego i wspólnie zastanowią się, jak je zwiększyć.

Dlaczego będziemy rozmawiać o bezpieczeństwie chemicznym Afryki? Przemysł na tym kontynencie rozwija się niezwykle dynamicznie, co wiąże się z liberalizacją handlu, postępującą urbanizacją oraz wciąż zwiększającą się liczbą mieszkańców i rosnącym zapotrzebowaniem na żywność. Choć za rozwojem gospodarczym idzie poprawa warunków życia mieszkańców kontynentu, eksperci ostrzegają, że drastycznie zwiększa się liczba chemikaliów w regionie. Zarządzanie tymi substancjami i kwestie ich utylizacji stają się coraz poważniejszym problemem. Eksperci prognozują, że w przeciągu najbliższych lat rolnicy będą zmuszeni wykorzystywać coraz więcej chemicznych nawozów, a udział przemysłu chemicznego w kreowaniu PKB państw będzie sukcesywnie rósł.

Jak wskazuje w swoim raporcie związana z ONZ Komisja Ekonomiczna dla Afryki, rządy już teraz mają problem z kontrolą obrotu chemicznego na granicach. Sytuacja będzie się stawała jeszcze bardziej skomplikowana, dlatego eksperci Komisji zalecają większą pomoc międzynarodową dla Afryki oraz pogłębioną koordynację działań rządów i sektora prywatnego. Przemysł chemiczny na całym świecie generuje ogromne dochody, dwukrotnie zwiększając zyski na przestrzeni zaledwie 10 lat – od 2000 do 2010 roku. Choć wkład kontynentu afrykańskiego jak na razie jest niewielki, eksperci American Chemical Council prognozują, że już wkrótce się to zmieni – choćby za sprawą RPA. Kraj urasta do roli regionalnego lidera, o czym świadczą rządowe statystyki. Przemysł chemiczny wnosi znaczny wkład do PKB, zatrudniając około 200 000 pracowników.

Nieprzypadkowo zatem tematem jednego z forów, które odbędą się w ramach I Światowego Kongresu Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS 2016, będzie problematyka szeroko rozumianego bezpieczeństwa chemicznego kontynentu. Jaki jest jego związek z ochroną środowiska naturalnego Afryki i zagwarantowaniem bezpieczeństwa mieszkańcom? Jakie są najpilniejsze potrzeby rządów i z jakimi problemami muszą się borykać? Jakie wnioski można wysnuć z programu działań, przyjętego przez władze Kenii? Nad tymi kwestiami debatować będą zaproszeni paneliści, a przedstawiciele Kenii opowiedzą o obowiązującym w ich kraju programie, który uchodzi za modelowe rozwiązanie.

Dwugodzinnemu forum przewodniczyć będą Ambasador Kenii, Kalimi Mworia i Philip Mibenge, z Polsko-Amerykańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Wśród panelistów znajdą się m.in. delegaci z Egiptu, Kenii i RPA.

W dniach 18-20 kwietnia 2016 w Kielcach odbędzie się Globalny Szczyt Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS 2016, pierwsze światowe wydarzenie w pełni poświęcone szeroko rozumianemu bezpieczeństwu chemicznemu.

Zapraszamy do Kielc w dniach 18-20 kwietnia na Globalny Szczyt Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS 2016!

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.chemss2016.org