GeoShale 2014

4 czerwca, 2014 godz. 12:25

Szczegóły wydarzenia

  • Początek: 24 / 09 / 2014

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy zaprasza na konferencję dedykowaną skałom łupkowym – GeoShale 2014, która odbędzie się w dniach 24-26 września 2014 r. w Warszawie.

Osady drobnoklastyczne od dawna znane były jako element systemu węglowodorowego, czy to jako skała uszczelniająca, czy jako skała źródłowa. Ostatnimi czasy zainteresowanie skałami łupkowymi wzrosło dzięki ich potencjałowi gromadzenia niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Ale to nie jedyne zastosowanie „łupków”. Znane są przykłady ich wykorzystania jako potencjalnego miejsca do składowania dwutlenku węgla bądź też odpadów radioaktywnych. Tak szerokie zastosowanie wymaga rozwoju wielu gałęzi nauki, rozpoznawania procesów depozycyjnych, mikrostruktury i tekstury, sieci porowych a także własności fizyko-mechanicznych.

Ze względu na szerokie spektrum zagadnień, PIG-PIB pragnie by konferencja GeoShale 2014 była miejscem prezentacji naukowych osiągnięć z różnych dziedzin geologii i geofizyki, zarówno środowisk akademickich jak i reprezentantów przemysłu. W celu jak najpełniejszego obrazu aktualnych badań nad skałami łupkowymi proponujemy następujące panele tematyczne:

Shale Basins Stratigraphy, Paleoenvironment and Paleoclimate
Shale Geochemistry, Diagenesis and Reservoir Properties
Shale Basins Geophysics and Tectonics
Shale Gas Exploration and Production

Podczas każdego z paneli odbędą się wykłady wprowadzające wygłoszone przez specjalistów, którzy pragną podzielić się swoim doświadczeniem w badaniach nad łupkami.

Mamy nadzieję, że konferencja GeoShale 2014 stanowić będzie wspaniałą okazję do zdobycia wiedzy i wymiany doświadczeń, a także będzie dobrym miejscem do dyskusji nad naukowymi wyzwaniami jakie czekają geologów i geofizyków zajmujących się skałami łupkowymi.

Więcej szczegółów na temat konferencji znajduje się na stronie GeoShale – http://konferencje.pgi.gov.pl/geoshale.