Seminarium: Interwencjonizm czy wolny rynek? Co lepsze dla transformacji energetycznej w Polsce?

2 grudnia, 2019 godz. 16:19
Patronat BiznesAlert.pl

Szczegóły wydarzenia


Katedra Polityki Publicznej SGH wraz z parterami zaprasza 3 grudnia na kolejne wydarzenie w ramach cyklu spotkań „Ekonomia i prawo w polskiej polityce energetycznej”, które odbędzie się o godzinie 19:00 w sali G152 Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wpływ państwa na sektor energetyczny w Polsce jest wielopoziomowy od właścicielskiego, poprzez regulacyjny do subsydiów. Tym razem zajmiemy się zagadnieniem wpływem interwencjonizmu na transformację energetyczną w Polsce. Istotnym zagadnieniem poruszanym podczas seminarium będzie ocena efektywność obecnie stosowanych narzędzi wsparcia sektora energetycznego jak również pespektywa ich stosowania po roku 2020. Ma to istotne znaczenie zarówno dla przedsiębiorstw energetycznych jak również dla obywateli, którzy będą odczuwali efekty stosowanych mechanizmów płacąc rachunki za energię jak również w alokacji środków publicznych. W trakcie dyskusji postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy węgiel i OZE mogą liczyć po 2020 roku na wsparcie i w jakiej wielkości?

Wstępem do dyskusji będzie prezentacja raportu „Interwencjonizm czy wolny rynek? Co lepsze dla transformacji energetycznej w Polsce?” przez jego współautora Aleksandra Śniegockiego z WiseEuropa. Raport porusza między innymi zagadnienia pomoc publiczna dla polskiej energetyki w ujęciu prawnym i ekonomicznym, oszacowanie wartości i ocenę efektywności poszczególnych systemów wsparcia, wpływ publicznych subsydiów na transformację energetyczną w Polsce, pomoc publiczną dla polskiej energetyki na tle innych państw UE, zmianę zasad przyznawania pomocy po 2020 r.

Seminaria to zarówno dyskusja między zaproszonymi ekspertami, jak i udział uczestników w formule Q&A.
W dyskusji wezmą udział:

dr Marcin Stoczkiewicz, Prezes ClientEarth Prawnicy dla Ziemi

Aleksander Śniegocki, Kierownik Projektu Energia, Klimat i Środowisko w WiseEuropa

Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagielońskiego.

Moderować dyskusję będzie dr Krzysztof Księżopolski z Katedry Polityki Publicznej SGH

Celem cyklu spotkań jest zainicjowanie dyskusji nad praktycznymi, aktualnymi związkami między zagadnieniami ekonomii i prawa w kontekście węzłowych problemów polskiej polityki energetycznej.

Organizator: Katedra Polityki Publicznej SGH
Współorganizatorzy:
ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi,
ISECS
Energetics Insight

Organizacje partnerskie:
SKN Energetyki
SKN Ekonomicznej Analizy Prawa w SGH