Upadek chińskiego giganta bije w ceny ropy

18 sierpnia 2023, 06:00 Alert

Jedna z największych firm nieruchomości w Chinach zgłosiła wniosek o bankructwo w USA. Te i inne złe dane gospodarcze z Państwa Środka obniżają cenę ropy.

Flaga Chin. Fot. Freepik
Flaga Chin. Fot. Freepik

Grupa Evergrande zgłosiła wniosek o bankructwo w sądzie w Nowym Jorku w zgodzie z przepisami amerykańskimi, aby chronić swe aktywa w czasie, gdy będzie restrukturyzować dług. Evergrande notuje złe wyniki od września 2021 roku pomimo wsparcia Pekinu. Jej straty w latach 2021-22 sięgają 81 mld dolarów ze względu na implozję na rynku nieruchomości w Chinach, który sugeruje co najmniej spowolnienie gospodarcze w tym kraju.

Te i inne złe dane gospodarcze z Państwa Środka obniżają cenę ropy. Kolejne złe wieści to produkcja przemysłowa oraz sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań analityków oraz spadające ceny nieruchomości. Dolar kosztuje już ponad siedem juanów i jest to wynik najwyższy od 14 lat.

Baryłka Brent kosztowała 18 sierpnia o godz. 6.30 czasu polskiego około 84 dolary notując nieznaczny spadek wartości. Tydzień wcześniej kosztowała jeszcze 87 dolarów i był to najwyższy wynik od listopada 2022 roku przez cięcia wydobycia ropy w ramach porozumienia naftowego OPEC+.

Bloomberg / Wojciech Jakóbik

Perzyński: Chińska gospodarka popada w mrok i pociągnie za sobą cały świat