Exatel będzie bronić cybersuwerenności Polski

6 kwietnia 2017, 12:45 Alert
Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL, fot. twitter.com/CYBERSECPL
Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL, fot. twitter.com/CYBERSECPL

W Warszawie odbyła się konferencja CYBERSEC PL 2017 organizowana przez Instytut Kościuszki. Portal BiznesAlert.pl jest partnerem wydarzenia. Panel otwierający poświęcony był strategii cyberbezpieczeństwa RP i jej wdrożeniu. Jednym z panelistów był Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes spółki Exatel.

Jak powiedział Nikodem Bończa Tomaszewski prezes spółki Exatel, cybersuwerenność to ogólne ramy, które pozwalają myśleć jak żyć w cybernetycznym świecie.

Jak podkreślił w skład cybersuwerenności wchodzi:

  • posiadanie własnej infrastruktury;
  • posiadanie kompetencji;
  • ochrona danych osobowych;
  • usługi rozwojowe, usługi rynkowe;
  • cyberbezpieczeństwo (ale jako element, a nie zwornik całości);
  • własne zaplecze gospodarcze.

Jak powiedział prezes spółki, Exatel wpisuje się w dostarczenie infrastruktury i kompetencji w zakresie cyberobrony . – Skarb Państwa dzięki posiadaniu 100 proc. akcji Exatela może efektywnie rozdzielać zadania, państwo ma własne narzędzie, aby zbudować synergię bezpieczeństwa publicznego – powiedział prezes Bończa Tomaszewski. Jak powiedział, dotychczas każdy podmiot miał własną instytucję działań i ochrony. Dzięki Exatelowi Państwo będzie dysponować własnymi kadrami, własnym systemem ochrony bezpieczeństwa instytucji publicznych. – Ostatnim elementem, który jest pewną nowością dla Exatela to zaangażowanie w rozwój nowych technologii poprzez współpracę, m.in. ze startupami. – Polski sektor IT będzie mógł partycypować i wnosić własny wkład w rozwój modelu technologicznego – zakończył prezes Exatela.