Spółka Exatel będzie zarządzać Ogólnopolską Siecią Teleinformatyczną (OST 112). To aktualnie największe przedsięwzięcie telekomunikacyjne państwa – podała spółka w komunikacie. W ramach kontraktu wartego prawie 200 mln zł powstanie m.in. tysiąc kilometrów nowych sieci. Spółka nie wyklucza, że w przyszłości sieć może posłużyć do np. przetwarzania danych w ramach programu 500+ albo systemu podatkowego.
Z infrastruktury OST 112 korzystają najważniejsze systemy odpowiadające za bezpieczeństwo Polaków, m.in. numer alarmowy 112, System Rejestrów Państwowych (zawiera kluczowe dane polskich obywateli) czy Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Do sieci jest podpiętych kilka tysięcy lokalizacji w całej Polsce.
– To bardzo ważny dla Polski projekt. Warto zwrócić uwagę na dwie podstawowe korzyści. Po pierwsze, rozwijamy państwową sieć, która jest bezpieczna i niezawodna. Dzięki niej dane obywateli będą coraz bezpieczniejsze, a służby ratunkowe i administracja będą komunikować się szybko i bez zakłóceń. Po drugie – fakt, że to właśnie polski operator cyfrowy zarządza tą rozległą infrastrukturą, jest doskonałym przykładem budowania krajowych kompetencji w wysokich technologiach. A to właściwy kierunek do zapewnienia nam cybersuwerenności – mówi Rafał Magryś, wiceprezes Zarządu Exatela.
Nowe sieci światłowodowe
Dodatkowym efektem trzyletniego kontraktu o wartości 200 mln złotych będzie rozbudowa państwowej infrastruktury. Exatel wybuduje ponad 1000 km nowej sieci światłowodowej.
– Potrzeby komunikacyjne państwa są ogromne. Dlatego inwestycja w infrastrukturę jest dla nas priorytetem. Nasza sieć obecnie ma długość 20 000 km i stale ją rozbudowujemy. Dzięki temu możemy oferować to, czego oczekuje od nas rynek publiczny i korporacyjny: bezpieczeństwo oraz jakość. Jednym słowem – dostarczamy spokój – dodaje Magryś.
Perspektywy rozwoju OST 112
– OST 112 już teraz jest wykorzystywany dla kilku projektów równocześnie – informuje rzecznik Exatela Piotr Mierzwiński, odpowiadając na pytania BiznesAlert.pl. – Oprócz numeru alarmowego 112 działa na niej System Rejestrów Państwowych (łączący wszystkie urzędy gminne i w którym przetwarzane są dane o obywatelach) czy Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. To także przykład wykorzystania jednej infrastruktury na potrzeby różnych ministerstw (w tym wypadku MSWiA oraz Ministerstwa Cyfryzacji) – wyjaśnia. Według niego istnieją perspektywy dalszego rozwoju sieci OST 112 i realizacji kolejnych zadań za jej pomocą. – Z sieci obsługującej dane osobowe obywateli mogłyby korzystać inne organy państwowe je przetwarzające, jak choćby pod program 500+ czy system podatkowy. Infrastruktura Exatela może też stanowić podstawę pod projekt OSE. Jest to dobra baza do budowy kolejnych narzędzi dla administracji publicznej – mówi Mierzwiński.
– Takie strategiczne podejście, w którym państwo korzysta z już istniejącej i kontrolowanej przez siebie infrastruktury, to krok w dobrym kierunku. Nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale również pod kątem potencjalnych oszczędności dla budżetu państwa – tłumaczy.
Jak podkreśla, OST została zaprojektowana i zbudowana w taki sposób, by można było ją łatwo rozbudować. – Podstawą OST jest sieć szkieletowa należąca do Exatela. Jej pojemność jest bardzo duża. Nie bez powodu jest ona wykorzystywana przez instytucje finansowe, korporacje, przemysł, ale i na potrzeby międzynarodowego tranzytu z zachodu na wschód Europy. Szybkie rozbudowywanie jej pod nowe zadania jest podstawową kompetencją naszej spółki – wyjaśnia rzecznik spółki.
Usługi telekomunikacyjne to, obok cyberbezpieczeństwa, podstawowy zakres działalności największego polskiego operatora cyfrowego. Od ponad 20 lat firma dostarcza swoje rozwiązania dla sektora finansowego, energetycznego, administracji oraz innych operatorów w kraju i za granicą. Exatel aktywnie uczestniczy w tworzeniu i wdrażaniu nowoczesnych technologii, takich jak telefonia komórkowa 5G czy Smart City.
AKTUALIZACJA 6.10.2017 godz. 10.00 – dodano wypowiedź Piotra Mierzwińskiego
Exatel/BiznesAlert.pl