Górniczy gigant idzie w fotowoltaikę

5 czerwca 2021, 11:00 Alert

Producent maszyn górniczych, firma Famur modyfikuje kierunki strategiczne. Grupa chce stać się liderem zielonej transformacji wśród przedsiębiorstw polskiego zaplecza okołogórniczego. Pierwszym etapem jest wejście w sektor fotowoltaiczny na bazie połączonych zasobów i kompetencji Projekt Solartechnik (P+S), TDJ i Grupy Famur. Grupa chce do końca 2024 roku osiągnąć poziom minimum 70 procent przychodów niezwiązanych z węglem energetycznym.

Fot. Famur/Facebook
Fot. Famur/Facebook

Rezygnacja z górnictwa

Grupa Famur w związku z zapowiadanym poszukiwaniem dróg rozwoju poza górnictwem zdefiniowała nowe kierunki strategiczne, które obejmują optymalizację aktywów górniczych, przebranżowienie wybranych zakładów produkcyjnych oraz rozwój w kierunku holdingu inwestującego w zieloną transformację, w pierwszej kolejności poprzez wejście w sektor fotowoltaiki wielkoskalowej oraz rozwiązań PV dla sektora B2B. Chce także poszukiwać inwestycji w obszarze związanych z OZE, transportem i logistyką oraz innych perspektywicznych branżach przemysłowych. W ramach modyfikacji kierunków strategicznych Famur podjął decyzję o rezygnacji z dywersyfikacji w obszarze górnictwa skał twardych (HRM) i skupieniu się na ekspansji w stronę zielonej energetyki.

– TDJ jako stabilny i długoterminowy inwestor będzie wspierał Grupę Famur w jej ekspansji w nowych kierunkach, a poprzez rozpoczęcie współpracy z Projekt Solartechnik otworzył Grupie możliwość wejścia w segment PV. Budowa wspólnego podmiotu oraz uzyskane dzięki temu przewagi stanowią platformę do osiągnięcia pozycji znaczącego gracza w obszarze fotowoltaiki – podkreśla Tomasz Domogała, przewodniczący rady nadzorczej i właściciel TDJ.

1 GW mocy w fotowoltaice

Projekt Solartechnik jest jednym z podmiotów na polskim rynku odnawialnych źródeł energii z doświadczeniem zdobytym na 10 europejskich rynkach w ramach budowy projektów o mocy ponad 300MW. Dzięki konsolidacji potencjału trzech firm Grupa Famur uzyska ponad 1GW mocy projektów PV w portfelu. Obejmuje on około 130 MW projektów z wygraną aukcją 2019 i 2020, które aktualnie znajdują się w trakcie budowy z przewidywaną realizacją do końca 2021 roku oraz ponad 840 MW projektów w trakcie rozwoju.

Famur/Bartłomiej Sawicki

Pierwsza inwestycja Trójmorza w energetyce to OZE