Spółka Famur oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisały umowę o wspólnej inwestycji w spółkę Minig Equimpment. Dzięki temu znajdą się pieniądze na finansowanie strategicznych inwestycji dla polskiego górnictwa.
Famur i PFR podpisały w czwartek umowę o wspólnej inwestycji w spółkę Mining Equipment Finance, którą w pierwszej fazie każdy z udziałowców zasili kwotą rzędu 150 mln zł. W sumie ma to być więc 300 mln. Spółka będzie obsługiwać finansową stronę pozyskiwania – np. w drodze dzierżawy czy leasingu – maszyn i urządzeń przez sektor górniczy. Dzięki tego typu usługom oferta Famuru ma być znacznie atrakcyjniejsza dla klientów, którymi w pierwszej kolejności mają być polskie kopalnie.
„Po restrukturyzacji górnictwa czas na inwestycje”
– Podpisujemy strategiczną umowę o współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju. Wsparcie ze strony PFR pozwoli na unowocześnienie polskiego górnictwa. Dzięki reformie górnictwa Polska Grupa Górnicza stała się perłą w koronie, a górnictwo zostało uznane przez polski rząd za strategiczny sektor polskiej gospodarki – powiedział podczas konferencji prasowej prezes spółki Famur Mirosław Bendziera.
Podkreślił, że Grupa Famur chce uczestniczyć w procesie modernizacji polskiego górnictwa. Poprzez stworzenie spółki celowej Mining Equimpment, Famur i PFR będą miały dostęp do środków, dzięki którym możliwy będzie wzrost efektowności i wdrażanie innowacji. Dodał, że spółka prywatna dzięki wsparciu instytucji rządowych ma szansę na wychodzenie z produktami za granicę.
Przypomniał, że trwa proces przejmowania spółki Kopex. Dodał, że współpraca z PFR wpisuje się w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, co pozwoli na stabilny wzrost polskiego górnictwa oraz energetyki.
To właśnie teraz, gdy mamy do czynienia z koniunkturą na rynku, jest najlepszy czas na inwestycje. Famur chce aktywnie uczestniczyć w tym procesie transformacji – podkreślił.
Uważamy, że umowa przyczyni się do transformacji polskiego górnictwa w kierunku tzw. standardu kopalni 4.0 – dodał Bendzera, przypominając, że Węgiel został uznany przez polskie władze za kluczowe paliwo energetyczne, a górnictwo jeszcze przez wiele lat będzie integralną częścią systemu energetycznego w Polsce.
Prezes PFR Paweł Borys powiedział, że zgodnie z danymi światowych organizacji energetycznych popyt na energię będzie stale rósł. – Polska spółka Famur ma szansę być globalną marką w przemyśle maszyn górniczych. Nasza pomoc pozwoli na wzmocnienie konkurencyjności i wsparcia finansowego. Projekt jest dedykowany na rynek krajowy, ale niewykluczone, że będzie on rozszerzony za granicę – powiedział.
Wsparcie PFR ma poprawić konkurencyjność polskiej branży
Borys zwrócił uwagę, że na światowym rynku maszyn górniczych konkurencja jest silna, ale – co więcej – odbywa się poza samym produktem, również w obszarze jego finansowania. „Firmy, zwłaszcza chińskie w wielu branżach oferują bardzo atrakcyjne pakiety finansowe. Ale robią to też firmy francuskie czy niemieckie; przy wsparciu swoich banków rozwoju są w stanie zaoferować kompleksowe pakiety finansowe w postaci m.in. gwarancji czy tzw. vendor finance - sfinansowanie zakupu przez producenta” – mówił Borys.
W związku z tym PFR chce umożliwić polskim przedsiębiorcom łatwiejszą konkurencję również w wymiarze możliwości finansowania. „Produkt w pierwszej kolejności jest skierowany do krajowego sektora, ale liczymy, że w dalszym etapie ta oferta trafi także na rynek międzynarodowy” – mówił Borys. Taka oferta finansowa jest niezbędna w zderzeniu z globalnymi gigantami, którzy od wielu lat taką politykę prowadzą – dodał Bendzera.
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przypomniała z kolei, że w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jednym z flagowych projektów jest „inteligentna kopalnia”. W przyszłości tego typu przemysł jak kopalnie albo będzie inteligentny, albo nie będzie go wcale. „Przemysł 4.0 to komunikujące się ze sobą maszyny, potrafiące przewidywać pewne procesy i dostosowywać się do nich” – tłumaczyła. Jej zdaniem, umowa Famuru i PFR „to dowód, że to, co zostało spisane w SOR, właśnie nabiera realnych kształtów”.
Inteligentna kopalnia
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że w trakcie prac nad SOR padł pomysł stworzenia inteligentnej kopalni.
– Nasze bezpieczeństwo energetyczne opieramy na węglu, a jednocześnie przechodzimy z fazy restrukturyzacji do fazy modernizacji. Wsparcie inteligentnego pieniądza, czasem także publicznego pozwoli nam na szybsze wdrożenie innowacji w sektorze górniczym w szybszym tempie. Chcemy promować rozwój projektu Kopalnia pod Klucz, a więc szacowanie m.in. kosztów wydobycia. Polska może być rozpoznawalna dzięki inteligentom maszynom w kopalni 4.0. Ten mariaż pozwoli – mam nadzieje – na wdrożenie innowacji w bardzo szybkim tempie – powiedziała.
Aktualizacja: godz. 14:20 30.11.20117
BiznesAlert.pl/Polska Agencja Prasowa