Czy fasady budynków wytworzą energię? Polacy uruchamiają pilotaż

28 sierpnia 2021, 09:00 Alert

We wtorek w Lublinie uruchomiona została pierwsza pilotażowa instalacja innowacyjnych paneli słonecznych na bazie perowskitów. Ogniwa te mogą być umieszczane na różnych powierzchniach i generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła.

Elektrownia Núñez de Balboa w Hiszpanii fot. Iberdrola
Elektrownia Núñez de Balboa w Hiszpanii fot. Iberdrola

Instalacja ma formę żaluzji fotowoltaicznych – łamaczy słonecznych z ogniwami perowskitowymi. Ma powierzchnię 32 m kw., umieszczona została na fasadzie budynku firmy Aliplast w Lublinie, która produkuje systemy aluminiowe dla budownictwa. Wynalazczynią nowoczesnej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów jest polska fizyczka Olga Malinkiewicz. W rozmowie z dziennikarzami Malinkiewicz tłumaczyła, że klastyczne panele fotowoltaiczne produkowane na bazie krzemu są dosyć kruche i ciężkie, wbudowane w sztywne ramy i nie mogą być umieszczane w dowolnych miejscach. Natomiast ogniwa na bazie perowskitów mogą generować taką samą ilość mocy, ale są lekkie i elastyczne.

Produkcja ogniw perowskitowych nie wymaga wysokich temperatur, co przekłada się na znacznie mniejsze zużycie energii, niższe koszty produkcji oraz możliwość zastosowania podłoży o różnych powierzchniach, nawet folii czy tekstyliów. Ogniwa perowskitowe mogą generować energię ze sztucznego światła.

W ubiegłym roku Saule Technologies producent wspomnianych ogniw, otrzymał 4,35 mln euro od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na masową produkcję elastycznych perowskitowych modułów słonecznych do zastosowań w internecie rzeczy.

W ubiegłym roku firma nawiązała też współpracę z polską firmą Columbus Energy, dostawcą usług na rynku nowoczesnej energetyki.

Polska Agencja Prasowa/Bartłomiej Sawicki