Felgenhauer: Rosja boi się amerykańskich baz na Ukrainie

23 lipca 2015, 08:00 Alert
NATO

(Unian/Patrycja Rapacka)

Pavel Felgenhauer, główny rosyjski niezależny analityk wojskowości I  komentator znany z publikacji krytycznych wobec rosyjskiego przywództwa, twierdzi, że Rosjanie obawiają się, że bazy USA mogą się pojawić “gdzieś w Połtawie lub na przedmieściach Charkowa” już w niedalekiej przyszłości.

 – Urzędnicy wojskowi wyjaśniają, że rosyjskie inwestycje w bazy na północy stracą na znaczeniu gdy Ukraina oderwie się od Rosji, powiedział Felgenhauer ukraińskiemu portalowi apostrophe.com.ua

 – Generalnie Ukraina jest bardzo ważna. Jest częścią większego obszaru strategicznego. Według g rosyjskich decydentów, strata Ukrainy spowoduj,  że inwestycje w bazy na północy stracą na  znaczeniu. Ukraina prędzej czy później stanie się członkiem NATO. USA będą jej sojusznikiem, a więc ich bazy mogą powstać w Połtawie czy na przedmieściach Charkowa. W ten sposób nasza przestrzeń zostanie rozbita. Moskwa jest o rzut kamieniem od tego momentu i na to nie może pozwolić –  powiedział analityk, przedstawiając rosyjski sposób  myślenia.