Morawiecki: 50 mld złotych możemy przeznaczyć na transformację energetyczną zamiast na import paliw kopalnych

14 lipca 2021, 12:00 Alert

Krajowy Plan Odbudowy, polityka klimatyczna oraz założenia nowego pakietu regulacji klimatycznych – to główne tematy rozmowy Premiera RP Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Premier Morawiecki na dzisiejszej konferencji prasowej przyznał, że Polska importuje coraz więcej węgla z Rosji, a transformacja energetyczna może pomóc odwrócić ten trend.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na stacji regazyfikacji LNG Polskiej Spółki Gazownictwa w Tychowie. Fot. Polska Spółka Gazownictwa
Premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na stacji regazyfikacji LNG Polskiej Spółki Gazownictwa w Tychowie. Fot. Polska Spółka Gazownictwa

Rozmowy dotyczyły głównie Krajowego Planu Odbudowy po pandemii. – Potwierdziliśmy, że jesteśmy bardzo blisko zamknięcia wszystkich naszych uzgodnień, z dużą szansą na zamknięcie KPO zgodnie z naszymi planami – powiedział premier.

Większość spotkania dotyczyło polityki klimatycznej. – To wiele trudnych, technicznych obszarów, gdzie jako Polska musimy zagwarantować sobie jak najwięcej środków, aby ta transformacja energetyczna, klimatyczna nie odbyła się naszym kosztem, a była szansą. Podkreślam przy takiej okazji, że Polska wydaje ogromne środki – kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie – na import paliw kopalnych. Dwa razy więcej netto niż otrzymujemy ze środków unijnych, wydajemy na ropę i gaz z Rosji oraz krajów arabskich – powiedział premier podczas briefingu prasowego we wsi Marianowo Brodowskie.

Dodał, że Polska coraz częściej kupuje również węgiel z Rosji. – To opowieść na dłuższą chwilę – powiedział.

Morawiecki podkreślił, że walka o transformację energetyczną kraju jest także bitwą o suwerenność kraju. – Chodzi o to, aby kilkadziesiąt miliardów złotych, czasem nawet 50 mld złotych rocznie wydawanych na ropę i gaz. za parę lat wydawać w większym stopniu na transformację niż na import. Jeśli będziemy korzystać z OZE, energetyki wodorowej, gazowej, w miarę jak najczystszymi środkami energii, to mamy trzy w jednym. Niskie ceny energii, czystą energetykę oraz zwiększony poziom suwerenności energetycznej – powiedział.

Opracował Bartłomiej Sawicki

Baca-Pogorzelska: Polska importuje mniej węgla, ale nadal najwięcej z Rosji