Kolejne opóźnienie uruchomienia elektrowni jądrowej w Finlandii

14 grudnia 2018, 13:00 Alert

Pod koniec listopada spółka Teollisuuden Voima Oyj (TVO), prowadząca inwestycję budowy elektrowni jądrowej Olkiluoto 3 (OL3 EPR), otrzymało zaktualizowany harmonogram od dostawcy instalacji konsorcjum Areva-Siemens, w którym podano nowe terminy uruchomienia elektrowni.

Elektrownia jądrowa Olkiluoto. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Olkiluoto. Fot. Wikimedia Commons

Zgodnie z nowym harmonogramem paliwo jądrowe ma być załadowane do reaktora bloku OL3 EPR w czerwcu 2019 r., w październiku 2019 r. blok ma zostać przyłączony do sieci elektroenergetycznej, a regularna produkcja energii elektrycznej ma się rozpocząć w styczniu 2020 r.

Jak tłumaczą wykonawcy testy rozruchowe OL3 EPR potrwają dłużej niż oczekiwano. Z wcześniejszych deklaracji wynikało, że blok będzie gotowy do rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji w maju 2019 r.

Roboty budowlane przy projekcie OL3 rozpoczęły się wiosną 2005 r. zgodnie z kontraktem nowy blok miał rozpocząć produkcję energii elektrycznej wiosną 2009 r. Koszt inwestycji szacowano wówczas na 3,2 mld euro, ale z ostatnich informacji na ten temat wynika, że wzrósł on do 8,5 mld euro.

CIRE.PL