Finlandia obawia się blackoutów przez opóźniony start nowego reaktora jądrowego

12 grudnia 2022, 07:45 Alert

Finlandia ostrzega obywateli przed ryzykiem przerw w dostawach prądu. Powodem jest opóźnienie startu nowego reaktora jądrowego w Olkiluoto.

Elektrownia Olkiluoto. Fot. Framatome
Elektrownia Olkiluoto. Fot. Framatome

Fingrid, fiński operator sieci przesyłowych, i państwowy urząd ds. energii ostrzegają obywateli o możliwych przerwach w dostawach prądu. – Dostępnych będzie mniej krajowych mocy produkcyjnych niż wcześniej szacowano, co podkreśla znaczenie oszczędzania energii elektrycznej i harmonogramu jej zużycia – czytamy w oświadczeniu operatora. W październiku Finowie zmniejszyli zużycie energii o siedem procent rok do roku, ale przed nimi jeszcze najchłodniejsze miesiące, czyli styczeń i luty.

Elektrownia Olkiluoto jest pierwszą nową elektrownią jądrową w Finlandii od ponad czterdziestu lat i zaspokaja około 14 procent fińskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Finowie podają, że pełna produkcja rozpocznie się najwcześniej szóstego lutego 2023 roku. Według pierwotnych planów miało się to stać 22 stycznia. Reaktor jest budowany od 2015 roku, ale co jakiś czas boryka się z problemami technicznymi, które powodują opóźnienia i wzrost kosztów.

Finlandia, tak jak i cała Europa, stara się ograniczyć zużycie energii w obliczu inwazji Rosji na Ukrainie. Jej efektem są wysokie ceny spowodowane ograniczeniem dostaw gazu i innych surowców z kierunku rosyjskiego.

Reuters/Jędrzej Stachura

Polska i Finlandia rozmawiają o bezpieczeństwie energetycznym w obliczu inwazji Rosji