Finmeccanica podpisała umowy na sprzedaż śmigłowców do Chin i Japonii

4 marca 2016, 13:00 Bezpieczeństwo

Finmeccanica, za pośrednictwem swojej Dywizji Śmigłowcowej, ogłosiła podczas targów Heli-Expo 2016 (Louisville w stanie Kentucky) zawarcie umów sprzedaży 26 śmigłowców z klientami z Chin oraz Japonii. Kontrakty o wartości około 80 milionów euro potwierdzają silną pozycję i rozwój Finmeccanica na azjatyckich rynkach, na których wykorzystywane są śmigłowce do ratownictwa medycznego oraz użytkowe.  

Zawarto umowę na sprzedaż 25 jednosilnikowych śmigłowców AgustaWestland AW119Kx z chińską firmą Sino-US. Dostawy mają rozpocząć się do czerwca 2016 r. Kontrakt obejmuje kompleksowy pakiet usług z zakresu wsparcia i szkolenia oraz jest elementem umowy ramowej na 60 śmigłowców AW119Kx, które chińska firma ma nabyć do końca 2017 r. Śmigłowce będą wykorzystywane przez spółkę Kingwing General Aviation Co. Ltd (Kingwing) do realizacji misji ratownictwa medycznego w Chinach. Z kolei japońska korporacja Shizuoka Air Commuter Corporation zamówiła śmigłowiec GrandNew w konfiguracji ratowniczej, który będzie wykorzystywany w Prefekturze Niigata, w ramach narodowego programu śmigłowców ratowniczych dla wszystkich japońskich prefektur. Maszyna wejdzie do służby jesienią 2016 r.

Pierwszego dnia targów Heli-Expo 2016, Finmeccanica Helicopter Division zaprezentowała rozwojową wersję lekkiego jednosilnikowego śmigłowca cywilnego SW-4, noszącą nazwę AW009. Nowy model zapewnia lepszy poziom komfortu podczas lotu, niższe koszty utrzymania i użytkowania, a także całkiem nowy zintegrowany system awioniczny, a w przyszłości także opcję zainstalowania mocniejszego silnika. AW009 może zostać wyposażony w sprzęt do realizacji misji szkoleniowych, z zakresu utrzymywania porządku i bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa medycznego oraz transportu pasażerów. Finmeccanica Helicopter Division otrzymała pismo wyrażające wstępne zainteresowanie śmigłowcem z Wydziału Policji z Riverside w Kalifornii. Śmigłowcowa Dywizja Finmeccanica podpisała porozumienie o współpracy z firmą AAL USA z Huntsville w stanie Alabama w sprawie integracji awioniki oraz uzyskania certyfikacji FAA, oczekiwanej do końca tego roku.

Ponadto Finmeccanica Helicopter Division świętowała wraz z Era Group, najstarszym dostawcą śmigłowców w branży oraz największym cywilnym operatorem śmigłowców marki AgustaWestland, ogromny sukces w postaci przekroczenia pułapu 100.000 godzin nalotu przez flotę 38 śmigłowców AW139 wykorzystywanych przez całą grupę. Era użytkuje i dzierżawi śmigłowce na potrzeby realizacji misji transportowych na morskie platformy wiertnicze, poszukiwawczo-ratowniczych oraz z zakresu ratownictwa medycznego. Flota wszystkich śmigłowców AW139 na całym świecie liczy obecnie 800 maszyn, które wylatały ponad 1.400.000 godzin.

Źródło: Finmeccanica