AlertWszystko

Fitch: Kryzys energetyczny przynosi straty firmom paliwowym w USA i UE

(UPI/Bizness/Teresa Wójcik)

Agencja ratingowa Fitch stwierdza, że trwający już dość długo spadek cen ropy i gazu przynosi straty firmom energetycznym po obu stronach Atlantyku. Jest też szkodliwy dla całej gospodarki a straty ponoszą też inwestorzy na rynkach amerykańskich i europejskich.


Cena ropy Brent wynosząca około 49 dol. za baryłkę jest o 45 proc. niższa niż w 2014 r. Światowe koncerny paliwowe donoszą o bardzo niskich zyskach, koncerny europejskie oczekują, że słabe wyniki będą trwać co najmniej do końca IV kwartału.

W raporcie analitycznym agencja Fitch stwierdza: “Czwarty kwartał 2015 może przynieść jeszcze większe straty dla paliwowych firm wielobranżowych, jeśli okaże się, że marża w rafineriach spadła od połowy III kwartału, co wydaje się całkiem możliwe”.

Brytyjskie koncerny paliwowe Group BG oraz BP, włoski koncern energetyczny ENI, francuski gigant Total oraz najpotężniejszy z nich Royal Dutch Shell – wszystkie ujawniają słabe wyniki za trzeci kwartał, przy średniej przychodów o 30 proc. niższej niż w II kwartale.

Pełne skutki finansowe będą widoczne dopiero w 2016 r., obecnie koncerny naftowe ponownie negocjują ceny ze swoimi partnerami, obniżają koszty pracy, usprawniają całą działalność – dodaje agencja Fitch. .
W Stanach Zjednoczonych spadek hurtowych cen gazu wpływa na znaczne pogorszenie zysków operatorów w basenach łupkowych. Fitch twierdzi, że w Basenie Marcellus na Wschodnim Wybrzeżu USA producenci obniżają wydobycie ze względu na niższe ceny.

W III kwartale ceny gazu z Basenu Marcellus są w Henry Hub o 25 proc. niższe niż wynosiła cena referencyjna w ciągu dziewięciu miesięcy br.

“Na początku 2015 roku, producenci tymczasowo byli gotowi wykorzystywać pełną zdolność wydobywczą gazu, rekompensując straty spowodowane niższymi cenami, przez większe wydobycie i gromadzenie rezerw. W obecnych warunkach gospodarczych nie można kontynuować tej taktyki, dalszy wzrost wydobycia może zwiększyć ryzyko finansowe i ograniczyć zdolności produkcyjne w przyszłości. Dlatego producenci nastawiają się na znacznie niższy wzrost wydobycia w 2016 roku” – ocenia Agencja Fith.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X