Fluctuat nec mergitur, a cena ropy naftowej

18 listopada 2015, 11:00 Energetyka
ropa

ANALIZA

Mateusz Sikora

Instytut Studiów Energetycznych

24 października 1929 roku miał miejsce Czarny czwartek (z fr. Jeudi noir), powszechnie uznawany za początek tzw. Wielkiego kryzysu. 13 listopada 2015 roku miał miejsce Czarny piątek, terroryści, reprezentujący Państwo Islamskie, zaatakowali Francję, a paryskie ulice zostały zbroczone krwią.

Europejska tragedia, w której życie straciło 129 osób, a około 350 jest rannych, nie przeszła bez echa. Jej piętno odbiło się na światowych rynkach oraz międzynarodowych cenach ropy naftowej. Główne benchmarki ropy spadały, ropa Brent w kontrakcie month ahead do 41,63 $/bbl a ropa WTI w kontrakcie month ahead do 40,69$/bbl.

1

Bariera 40$/bbl została natomiast przekroczona przez OPEC Basket Price1 publikowany przez kraje członkowskie OPEC. Co ciekawe, poziom ten nie nie został złamany od czasu kryzysu finansowego z 2009 roku. Tak jak już podkreślaliśmy2, najważniejszą informacją dla rynku jest teraz bez wątpienia zbliżające się 4 grudnia 2015 roku spotkanie OPEC w Wiedniu. Jeszcze w zeszłym roku, po mimo już wtedy spadających cen, kartel zdecydował się na utrzymaniu wydobycia na poziomie 30 mln bbl/d. Najnowsze dane wskazują, iż kartel bierze pod uwagę wzrost wydobycia o 1 mln bbl/d1. Wydaje się to zupełnie logiczne, gdyż do kartelu dołączy Indonezja. Przypomnijmy, że cały OPEC wyprodukował w sierpniu 31,54 mln bbl/d, a we wrześniu wydobycie wzrosło o 110,000 bbl/d do 31,68 mln bbl/d. Podkreślmy, że sama Arabia Saudyjska to 1/3 całkowitej produkcji OPEC.

2 3

Poniedziałek, po zamachach we Francji, zaczął się od wzrostów cen ropy na światowych rynkach, ropa Brent w kontrakcie month ahead podskoczyła nawet do 44,84 $/bbl. Wzrost cen, był bezpośrednio spowodowany zwiększeniem zaangażowania oraz intensywnością ataków francuskiej armii na Państwo islamskie. Premier David Cameron oświadczył, że Wielka Brytania rozważa większe zaangażowanie się w wojskową interwencję w Syrii3.

4 5

Analiza fundamentalna, koncentrująca się na otoczeniu ekonomicznym, przewiduje wzrost cen ropy naftowej. Nie powinien to być jednak wzrost bardzo znaczący dla światowych cen. W długoterminowej analizie, cena ropy naftowej pozostaje stabilna przy utrzymującym się trendzie spadkowym.

6 7

Taki scenariusz potwierdza analiza techniczna. Nadal, dla ropy typu Brent, linią oporu pozostaje 40$/bbl natomiast linia oporu dla ropy WTI pozostaje cena na poziomie 35$/bbl.

Rynek cen ropy to geopolityczny kołowrotek, a my już dawno powinniśmy nauczyć się oraz przyzwyczaić do ciągłych zawirowań i zmian. Tymczasem, obecną sytuację na światowych rynkach można porównać do dewizy miasta Paryża, Fluctuat nec mergitur, co z łaciny oznacza „Choć fale nim miotają, nie tonie”.

1 Introduced on 16 June 2005, is currently made up of the following: Saharan Blend (Algeria), Girassol (Angola), Oriente (Ecuador), Iran Heavy (Islamic Republic of Iran), Basra Light (Iraq), Kuwait Export (Kuwait), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nigeria), Qatar Marine (Qatar), Arab Light (Saudi Arabia), Murban (UAE) and Merey (Venezuela).  

2 http://www.cire.pl/item,120273,13,0,0,0,0,0,analiza-cen-ropy-naftowej—swiatowa-wojna-cenowa-na-rynku-ropy-naftowej.html

3 http://www.dailymail.co.uk/news/article-3320159/Britain-damaged-MPs-vote-against-bombing-ISIS-Syria-Cameron-warns-pressure-grows-RAF-jets-sent-in.html