Specjalsi z Formozy będą chronić polskie okna gazowe na świat

22 sierpnia 2023, 19:45 Alert

Nowy zespół bojowy jednostki specjalnej Formoza ma zająć się ochroną morskiej infrastruktury krytycznej, gazoportu i Baltic Pipe.

Ćwiczenia Formozy. Fot. MON.
Ćwiczenia Formozy. Fot. MON.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że nowy zespół Formozy o oznaczeniu C mający stacjonować w Dziwnowie będzie chronił morską infrastrukturę krytyczną. Jego żołnierze będą mogli między innymi prowadzić działania pod wodą.

Obecnie Formoza stacjonuje w Gdyni znajdującej się w Zatoce Gdańskiej. Dziwnów mieści się na wschodnim krańcu wyspy Wolin w bliskiej odległości do terminalu LNG w Świnoujściu oraz wyjścia gazociągu Baltic Pipe na ląd Niechorzu.

– W Dziwnowie rozpocznie funkcjonowanie nowy zespół bojowy Jednostki Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Ptasińskiego – poinformowało ministerstwo obrony narodowej. – Powstanie nowego zespołu jest odpowiedzią na współczesne zagrożenia militarne i niemilitarne związane z funkcjonowaniem infrastruktury krytycznej (gazoport w Świnoujściu oraz gazociąg Baltic Pipe).

Warto dodać, że w ostatnim czasie doszło do nowelizacji prawa dającej ministrowi obrony prawo wydania rozkazu zestrzelenia obiektu zagrażającego infrastrukturze krytycznej na morzu, w tym wymienionemu z nazwy gazociągowi Baltic Pipe. Liczne incydenty na Bałtyku z sabotażem gazociągów Nord Stream 1 i 2 doprowadziły do wzmocnienia współpracy Unii Europejskiej i NATO na rzecz ochrony infrastruktury tego typu.

Ministerstwo Obrony Narodowej / Wojciech Jakóbik

Polska będzie strzelać do zagrożeń energetyki na Bałtyku. Sejm się zgadza