EnergetykaEnergia elektrycznaOZEŚrodowisko

Fortum: Koszty redukcji emisji powinny być jak najniższe

Rozpoczynający się szczyt klimatyczny COP21 w Paryżu daje nadzieję na osiągnięcie globalnego porozumienia w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatu. W opinii wiceprezesa Fortum Esy Hyvärinena, aby było ono skuteczne, każdy kraj powinien dążyć do ograniczania emisji w sposób adekwatny do lokalnej specyfiki, a wspólnym mianownikiem tych działań powinny być jak najniższe koszty redukcji emisji. W przypadku polskiego sektora energetycznego, a szczególnie ciepłownictwa, zasadna jest między innymi budowa nowoczesnych elektrociepłowni, które gwarantują wysoką efektywność produkcji energii i umożliwiają dywersyfikację miksu paliwowego.

Wiceprezes ds. relacji korporacyjnych w Fortum stwierdził, że firma z nadzieją patrzy na paryski szczyt COP21 jako na ważny krok w procesie łagodzenia zmian klimatycznych. Jego zdaniem współpraca największych światowych emitentów powinna opierać się na dążeniu do budowy globalnej gospodarki niskoemisyjnej.

– Niezbędne jest stworzenie ram długoterminowej polityki klimatycznej, która zachęci do inwestycji w rozwój technologii niskoemisyjnych. Powinna ona zapewnić stabilność systemu handlu emisjami oraz przewidywalność cen uprawnień emisyjnych. Ujednolicenie tych rozwiązań w skali globalnej oraz powiązanie ze sobą istniejących i powstających systemów handlu emisjami CO2 mogłoby stanowić ważny krok w drodze do redukcji emisji – mówił Esa Hyvärinen, wiceprezes ds. relacji korporacyjnych w Fortum.

W opinii eksperta Fortum każdy kraj posiada specyficzne uwarunkowania, które muszą być uwzględnione w dążeniu do budowy gospodarki niskoemisyjnej. Jego zdaniem redukcja emisji w poszczególnych krajach powinna się odbywać po jak najniższych kosztach, tak aby nie odbijała się negatywnie na konkurencyjności gospodarek i cenach energii. Państwa o dużej liczbie dni słonecznych mogą skoncentrować się na rozwoju energetyki solarnej, podczas gdy w innych krajach bardziej skuteczne i opłacalne może okazać się postawienie na energetykę wiatrową czy wodną.

– Z perspektywy polskiej energetyki najistotniejsze wydaje się dążenie do zwiększania efektywności produkcji i wykorzystania paliw dostępnych lokalnie. Na przykład w sektorze ciepłowniczym dobrym rozwiązaniem jest budowa wysokosprawnych elektrociepłowni wyposażonych w kotły wielopaliwowe. Zapewniają one nie tylko wydajną produkcję energii, ale pozwalają również na dywersyfikację miksu paliwowego i szersze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak biomasa – dodał Esa Hyvärinen.

Źródło: Fortum


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X