Czy fotowoltaika na nowych zasadach dalej się opłaca w 2024 roku?

27 sierpnia 2024, 07:15 Energetyka

Fotowoltaika to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W lipcu 2024 roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące modelu rozliczania nadwyżki produkcji energii z mikroinstalacji fotowoltaicznych, natomiast od września zmiany pojawią się także w rządowym programie dofinansowań. Czy opłaca się zakładać fotowoltaikę na nowych zasadach?

*Materiał sponsorowany

Fotowoltaika – nowe zasady

W lipcu 2024 roku zmianie uległy zasady rozliczania nadwyżki energii wyprodukowanej z fotowoltaiki – to jednak niejedyne aktualizacje w tym temacie. We wrześniu zmienią się również warunki uzyskania dofinansowania z programu Mój Prąd 6.0.

Lipiec 2024

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci objęci net-billingiem rozliczani są zgodnie z ceną godzinową, a nie obowiązującą wcześniej średnią ceną miesięczną z rynku hurtowego. Nowy system rozliczania dotyczy jednak tylko tych osób, które przyłączyły instalację do sieci po tym terminie. Wszyscy, którzy zdecydowali się na fotowoltaikę wcześniej i rozliczali się zgodnie z net-billingiem, nie mają obowiązku dostosowania się do nowych zasad. Aby zachęcić do korzystania z nowego systemu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska proponuje osobom, które będą rozliczały się według stawek godzinowych, pewne ulgi. Zyskają oni możliwość uzyskania wyższej wartości zwrotu niewykorzystanych środków za energię wprowadzoną do sieci – mają one wzrosnąć z 20 do 30 procent.

Wrzesień 2024

2 września 2024 roku ruszy nabór wniosków do kolejnej edycji programu Mój Prąd, czyli dofinansowania produktów OZE – zasady udzielania środków ulegną jednak zmianie. Warunkiem koniecznym do otrzymania dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych zgłoszonych do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia będzie dołączenie dodatkowego elementu – magazynu energii. Wyjątek będą stanowiły wyłącznie mikroinstalacje PV, które zgłoszono do przyłączenia przed tym terminem – w tym przypadku urządzenie dodatkowe w postaci magazynu energii lub ciepła nie będzie obowiązkowe. Drugi obligatoryjny warunek ma dotyczyć rozliczania mikroinstalacji według systemu net-billing. W przypadku mikroinstalacji, przyłączonych przed kwietniem 2022 roku (a więc w okresie obowiązywania net meteringu) warunkiem otrzymania dofinansowania do magazynu ciepła bądź energii elektrycznej ma być zmiana systemu rozliczania energii na net-billing.

Nabór wniosków ma potrwać do 20 grudnia 2024 roku lub do wyczerpania budżetu.

Połączenie fotowoltaiki i magazynu energii – dlaczego warto?

Wiele osób zastanawia się, czy opłaca się montaż instalacji fotowoltaicznej na nowych zasadach, czyli połączenie jej ze współpracującym magazynem energii. Takie rozwiązanie pozwala gromadzić nadwyżki energii, jaką produkują panele słoneczne, a tym samym umożliwia korzystanie ze zgromadzonej energii w nocy czy w bardziej pochmurne dni, bez konieczności oddawania nadwyżek energii do sieci elektroenergetycznej. To gwarancja znacznie większej niezależności energetycznej, a przy tym – oszczędności kosztów w czasach, gdy ceny prądu stale rosną. W modelu rozliczenia net-billing, prosument może odebrać wprowadzone uprzednio do sieci nadwyżki energii wyprodukowanej z instalacji, przy czym na fakturze za prąd pojawią się koszty opłat dystrybucyjnych oraz kwota wynikająca z różnicy stawek pomiędzy ceną energii oddanej do sieci i pobranej z niej. Magazynowanie energii za pomocą magazynu zintegrowanego z falownikiem jest zatem sposobem na redukcję rachunków za prąd i uniknięcie kosztu odbierania energii z sieci. Dzięki obniżeniu opłat za energię elektryczną, koszty instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii szybko się zwracają. Ponadto, magazyn energii zapewnia dostęp do energii również w przypadku przerw w dostawach prądu z sieci, działając jak awaryjne źródło zasilania. Warto również pamiętać o tym, że połączenie fotowoltaiki i magazynu energii to wyjątkowo ekologiczne rozwiązanie sprzyjające zmniejszeniu śladu węglowego.

Inwestycja w magazyn energii współpracujący z mikroinstalacją fotowoltaiczną dla wielu osób może się okazać znacznie korzystniejsza niż stosowanie się do nowych zasad rozliczania nadwyżek energii wyprodukowanej z fotowoltaiki.

Decydując się na rozwiązanie z fotowoltaiką i magazynem energii, warto wziąć pod uwagę oferty różnych sprzedawców – m.in. firmę Orange Energia. Fotowoltaika z Magazynem Energii od Orange to gwarancja oszczędności kosztów, wysoka jakość obsługi i urządzenia renomowanych producentów. Co ważne, Orange Energia udziela wsparcia w procesie złożenia wniosku w ramach dostępnych dofinansowań oraz oferuje finansowanie ratalne do 100 procent wartości inwestycji, bez konieczności wkładu własnego. Dowiedz się więcej na https://www.orange.pl/view/energia  i zainwestuj w to, co najbardziej Ci się opłaca.

*Materiał sponsorowany

Czy podatek od fotowoltaiki to fake news? Nie do końca

Czy podatek od fotowoltaiki to fake news? Nie do końca