Franciszek: COP26 musi dać realną nadzieję przyszłym pokoleniom

30 października 2021, 11:00 Alert

Przywódcy polityczni muszą dać „konkretną nadzieję” przyszłym pokoleniom, że podejmą radykalne kroki potrzebne do rozwiązania problemu zmian klimatycznych, kiedy spotkają się na COP26 – powiedział papież Franciszek w radiu BBC.

Papież Franciszek. Źródło Flickr
Papież Franciszek. Źródło Flickr

Papież Franciszek o COP26

Szczyt ONZ COP26 trwać będzie od 31 października do 12 listopada w Glasgow w Szkocji, a papież Franciszek wezwał do „odnowionego poczucia współodpowiedzialności za nasz świat”. – Konieczne jest, aby każdy z nas był zaangażowany w tę pilną zmianę kierunku. Decydenci polityczni, którzy spotkają się na COP26 w Glasgow muszą zapewnić skuteczną reakcję na obecny kryzys ekologiczny i w ten sposób zaoferować konkretną nadzieję przyszłym pokoleniom – powiedział w radiu BBC.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że szczyt jest niewiarygodnie ważny, ale jego wynik jest niepewny, ponieważ rozmowy będą trudne. Papież Franciszek przyznał, że szczyt będzie trudny, ale stanowi też szansę. – Te kryzysy stawiają nas przed koniecznością podejmowania decyzji, decyzji radykalnych, które nie zawsze są łatwe. Jednocześnie takie trudne chwile stwarzają również możliwości, których nie wolno nam zmarnować – powiedział.

Papież Franciszek ostrzegał przed niebezpieczeństwem izolacjonizmu i protekcjonizmu w walce z kryzysem klimatycznym. – Możemy stawić czoła tym kryzysom, wycofując się w izolacjonizm, protekcjonizm i wyzysk. Lub możemy w nich dostrzec realną szansę na zmianę, prawdziwy moment nawrócenia, nie tylko w sensie duchowym. Samo to ostatnie podejście może nas poprowadzić w kierunku jaśniejszego horyzontu – powiedział.

Reuters/Michał Perzyński