Francja przekonuje Rosję do porzucenia węgla

2 listopada 2015, 07:24 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Rosja i Francja mają potencjał rozwoju partnerstwa w sferze energetyki geotermalnej oraz jądrowej – uważa francuska minister energetyki, ekologii i zrównoważonego rozwoju Segolene Royal.

– Francja oraz Rosja mają możliwość rozwoju partnerstwa w energetyce geotermalnej z wykorzystaniem kontroli satelitarnej oraz gromadzenia energii elektrycznej. W odniesieniu do energetyki jądrowej to odpowiada ona za 75 procent produkcji energii w naszym kraju. Ale francuski parlament przyjął ustawę na mocy której udział tego rodzaju energetyki ma zostać zmniejszony do 50 procent. I w tej kwestii możliwa jest współpraca (z Rosją – przyp. RIA Novosti)w celu zwiększania wydajności, poprawy warunków wytwórstwa energii tak, aby było mniej strat itd. – stwierdziła Royal w wywiadzie dla prowadzonego przez Sergieja Briliewa programu Wiesti w Subbotu.

Minister przypomniała, że Francja przyjęła już decyzję o porzucenia węgla wyrażając przy tym nadzieję, że Rosja zrobi to samo. – Rozumiem, że należy być niekiedy radykalnym, ale to niczego nie zmienia. Rosja jest gigantycznym producentem gazu i posiada gigantyczny sektor energetyki wodnej. Myślę, że jest w stanie zrezygnować z węgla – dodała Royal.

Jak informował 29 października BiznesAlert.pl Segolene Royal odwiedziła Moskwę na zaproszenie prezydenta Władimira Putina w ramach przygotowań do szczytu klimatycznego COP 21 w Paryżu, który odbędzie się w grudniu.

Royal spotkała się ze specjalnym doradcą Putina do spraw klimatu. Jak podaje resort, któremu przewodzi francuska polityk, celem wizyty było omówienie zmian klimatu w Rosji, podkreślenie wagi zwiększania efektywności energetycznej przemysłu i budownictwa oraz zmniejszania konsumpcji energii elektrycznej oraz węgla, na rzecz Odnawialnych Źródeł Energii i gazu. Francuzka zaapelowała także o wprowadzenie systemu handlu emisjami w Rosji oraz współpracę rosyjskich firm z ich francuskimi odpowiednikami na rzecz zwiększania efektywności energetycznej.

Francuska minister spotkała się także ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Nowakiem. Według rosyjskich mediów Segolene Royal wyraziła poparcie dla gazociągu Nord Stream 2 i rozwoju eksportu rosyjskiego gazu na północ Europy. Nowak ostrzegał, że dostawy przez Ukrainę mogą być tej zimy zagrożone, ze względu na problemy finansowe Kijowa, przez które Ukraińcy nie mają środków na zakup dodatkowych ilości gazu z Rosji.

Francja potwierdziła swój udział w realizacji projektu gazociągu Nord Stream 2 – powiedział dziennikarzom rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak po spotkaniu z Royal.