Problemy Francji to efekt odstawienia bloków jądrowych w związku z procedurami bezpieczeństwa. W listopadzie francuskie bloki jądrowe dostarczają do sieci około 42 GW mocy, to około 30 proc. mniej niż są wstanie. Trzynaście z 58 bloków jądrowych będzie niedostępne w grudniu 2016 roku, a dziewięć na początku stycznia 2017 roku. Jednocześnie prognozy pogody wskazują, że we Francji można się grudniu spodziewać temperatur o 3 stopnie niższych niż średnie, a w styczniu 5 stopni poniżej średniej, w efekcie wzrośnie zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jak ostrzega ENTSO-E sytuacja we Francji może wpłynąć na kraje sąsiednie, w tym Belgię i Wielką Brytanię.
Według informacji ENTSO RTE – francuski operator systemu przesyłowego i Elia – belgijski OSP, aktywnie współdziałają ze wszystkimi sąsiednimi OSP w celu optymalizacji transgranicznych zdolności przesyłowych. Wśród planowanych środków zaradczych rozważane jest między innymi wykorzystanie umów z odbiorcami przemysłowymi w zakresie ograniczania ich zapotrzebowania na żądanie operatora.
Sytuacja Francji może mieć również wpływ na system elektroenergetyczny Wielkiej Brytanii Jednak w ocenie ENTSO-E brytyjski OSP – National Grid, dysponuje narzędziami, które pozwolą mu utrzymać stabilność sieci w zimie w przypadku ograniczenia importu, w tym dodatkowymi rezerwami wytwórczymi na poziomie 3,5 GW, a także turbinami gazowymi (0,9 GW) i elektrowniami szczytowo-pompowymi (2,9 GW). National Grid zapewnia również, że będzie również dysponowała tzw. krótkoterminową rezerwą mocy operacyjnej.
CIRE.PL