Francuzi podpisali kontrakt stulecia na dostawę okrętów podwodnych na Antypody

26 kwietnia 2016, 11:45 Alert

(Art Media)

Australijski premier i minister obrony narodowej ogłosili, że francuski koncern stoczniowy DCNS zwyciężył w przetargu na budowę nowych okrętów podwodnych dla sił morskich Australii. Francuska oferta DCNS uznana została za lepszą od oferty niemieckiego koncernu TKMS oraz propozycji japońskiego rządu.

Określana jako „podwodny kontrakt stulecia” umowa obejmować będzie budowę w Australii 12 okrętów podwodnych i ich serwisowanie przez cały okres służby. Jego wartość wyniesie 50 miliardów dolarów australijskich. To największe zamówienie zbrojeniowe w dziejach Australii i największy w historii kontrakt na budowę konwencjonalnych okrętów podwodnych.

Zgodnie z komunikatem australijskiego premiera, szczegółowy proces oceny ofert prowadzony pod nadzorem niezależnych australijskich i amerykańskich ekspertów umożliwił australijskiemu ministerstwu obrony wybór najlepszej oferty w oparciu o kryteria osiągów, kosztu i czasu budowy okrętów, gwarancji ukończenia z sukcesem ich budowy, ich serwisowania i skali zaangażowania australijskiego przemysłu.

Zgodnie z komunikatem australijskiego premiera i ministra obrony, oferta francuskiego koncernu DCNS została uznana za najlepszą w takich obszarach jak osiągi okrętów podwodnych i ich systemów elektronicznych, kluczowa dla okrętów podwodnych niska wykrywalność, a także zasięg okrętów i ich zdolność do prowadzenia długich patroli.

Ważną rolę w wyborze francuskiej oferty odegrała pozytywna ocena zdolności DCNS do budowy okrętów podwodnych w Australii, co zapewni stworzenie tam około 2800 miejsc pracy. Wybrane przez Australię okręty podwodne oparte zostaną na najnowocześniejszym okręcie Barracuda, jednym z sześciu zamówionych przez francuską marynarkę wojenną, którego budowa w stoczni w Cherbourgu jest obecnie na ukończeniu. Okręt ten, który wejdzie do służby w 2018 r., będzie wyposażony w pociski manewrujące NCM oferowane przez DCNS także polskiemu MON w pakiecie z okrętami podwodnymi Scorpene.

Tak jak w przypadku Australii, DCNS oferuje budowę i serwisowanie okrętów podwodnych w Polsce. Tak jak nowe australijskie okręty, oferowane Polsce Scorpene wyposażone będą w napęd AIP pozwalający im na pływanie pod wodą bez wynurzania przez wiele tygodni. Zdaniem DCNS zostaną w nich zastosowane te same rozwiązania dotyczące systemów sonarowych i niskiej wykrywalność, co w okrętach Barracuda budowanych dla Francji i dla Australii.

Decyzja rządu australijskiego o wyborze oferty francuskiej ma miejsce parę tygodni po zakwalifikowaniu DCNS do dalszych negocjacji przez norweskie ministerstwo obrony narodowej, które planuje zakup nowych okrętów podwodnych. Koncern DCNS proponujący okręty Scorpene jest faworytem także w tym przetargu,