AlertWszystko

Francuzi sceptycznie o dalszym łączeniu rynków gazu i energii

(CRE/Wojciech Jakóbik)

Francuski regulator energetyczny (odpowiednik polskiego Urzędu Regulacji Energetycznej) uznał, że budowa nowych połączeń gazowych ani elektroenergetycznych nie ma uzasadnienia z punktu widzenia rozwoju rynku, ani bezpieczeństwa dostaw.

Regulator (CRE) opublikował raport na temat połączeń elektroenergetycznych i gazowych we Francji. Dwa główne wnioski to: Francja jest już wystarczająco zsieciowana z sąsiadami, a wykorzystanie istniejącej infrastruktury zwiększyło efektywność w ostatniej dekadzie. Moce eksportowe z Francji to 13,5 GW, czyli ponad 10 procent więcej od mocy wytwórczych. Francja jest połączona gazociągami z Włochami i Hiszpanią. Jest krajem tranzytowym, który zwiększył przepustowość połączeń gazowych o 40 procent w ostatniej dekadzie.

Jak podaje CRE, połączenia gazowe i elektroenergetyczne rozwijają rynek i wspomagają handel między państwami członkowskimi. Jednak w obecnej sytuacji zaleca odpowiedź na pytanie, czy Francja potrzebuje kolejnych połączeń. Rozważany jest projekt Midcat, czyli nowe połączenie gazowe między Francją a Hiszpanią. Jego koszt jest szacowany na 3 mld euro, z czego 2 mld miałaby zapewnić Francja. CRE zaleca dokładne badanie opłacalności projektu. Będzie opowiadać się przeciwko rozwiązaniom, które nie dadzą dowodów na wartość z punktu widzenia rozwoju rynku lub bezpieczeństwa dostaw.

Deklaracja francuskiego regulatora ma doniosłe znaczenie dla dyskusji o łączeniu rynków w Europie. Polskie władze również są sceptyczne wobec budowy nowych połączeń, jeżeli nie przyniosą one korzyści klientom. Pobudki są jednak inne. Polacy obawiają się o spadek rentowności krajowych mocy wytwórczych i firm dostarczających gaz ze względu na wzrost konkurencji ze strony zagranicznych podmiotów lub ich pośredników krajowych.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X