LNG dla Litwy. Decyzja o zakupie FSRU do końca roku

10 sierpnia 2018, 08:30 Alert

Litewski rząd planuje do końca roku podjąć decyzję o ewentualnym wykupie dzierżawionego obiektu do odbioru LNG w Kłajpedzie.

FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt
FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt

Litwa chce kupić FSRU

Minister energetyki Zygimantas Vaiciunas poinformował agencję LETA/BNS, że Litwa prawdopodobnie kupi FSRU – obiekt do skraplania i regazyfikacji – stacjonujący w porcie w Kłajpedzie. Pozwala on na import LNG. Obecnie jest dzierżawiony od norweskiej firmy Hoegh LNG od 2014 roku na 20 lat. Klaipedos Nafta ma zapewnić ocenę szans i zagrożeń związanych z ewentualnym wykupem. Sprawa ma zostać omówiona przez rząd w sierpniu, a decyzja zapadnie do końca roku.

Model litewski

Wykup FSRU ma dać niższe koszty użytkowania. Jest to istotne w obliczu faktu, że rząd litewski subsydiuje jego funkcjonowanie. Tymczasem konsumpcja LNG na Litwie spada, co podnosi koszty funkcjonowania obiektu. Wyniosły one w tym roku około 86 mln euro. Do sfinansowania transakcji mają posłużyć pożyczki i środki unijne.

Model polski

Polski terminal LNG (infrastruktura stacjonarna należąca do Polskiego LNG, spółki-córki operatora Gaz-System) nie ma podobnych problemów finansowych, ponieważ jego wykorzystanie jest najwyższe w Europie dzięki rezerwacji przepustowości przez spółkę PGNiG.

LETA/BNS/Wojciech Jakóbik