Litwa kupi FSRU, by sprowadzać LNG taniej

20 sierpnia 2018, 18:30 Alert
Kłajpeda LNG
FSRU w Kłajpedzie. fot. kn.lt

Litwa odkupi obiekt pozwalający sprowadzać LNG do Kłajpedy. Obecnie jest on dzierżawiony od Norwegów.

Rządowa komisja ds. rozbudowy infrastruktury gospodarczej poinformowała agencję LETA/BNS, że rząd zamierza wykupić pływający obiekt do skraplania i regazyfikacji (FSRU), który stacjonuje w Kłajpedzie. To zwany popularnie gazoport litewski, dzięki któremu Litwa sprowadza gaz skroplony będący alternatywą do dostaw z Rosji. Wykup ma obniżyć koszty użytkowania obiektu.

Zdaniem Komisji będzie to wybór najbardziej opłacalny ekonomicznie. – Biorąc pod uwagę potrzebę Litwy zapewnienia długoterminowo dostaw LNG ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa oraz atrakcyjnej ceny gazu, wybraliśmy opcję zapewniającą największy efekt ekonomiczny i jest strategicznie najłatwiejsza do utrzymania w długim terminie – zdradził minister energetyki Zygimuntas Vaiciunas. – Litwa utrzyma dostęp do światowego rynku LNG, a tym samym zachowa największą możliwą elastyczność i możliwość udzielenia zgrabnej odpowiedzi na zmiany sytuacji na rynku w przyszłości – dodał.

Alternatywą było przedłużenie dzierżawy FSRU, które rozłożyłoby koszty na dłuższy okres, które miałyby wynosić co najmniej 44 mln euro rocznie od 2019. Byłaby to obniżka o co najmniej 23 mln euro z 66 mln płaconych co rok obecnie. Cena wykupu FSRU jest szacowana na 121-160 mln euro. Zależy jednak od ostatecznego kontraktu z właścicielem obiektu, norweskim Hoegh LNG.

BNS/LETA/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Rywalizację LNG z Gazpromem może wygrać Baltic Pipe