Mazur: Fundusz może ożywić rynek elektromobilności w Polsce

1 kwietnia 2019, 07:30 Energia elektryczna
Samochód elektryczny elektromobilność
fot. Pixabay

– Największe targi motoryzacyjne w Polsce to świetna okazja, by porozmawiać o najważniejszym dziś globalnym mega-trendzie, czyli o elektromobilności. To kurs, który obierają gospodarki na całym świecie, a zmiany nie omijają również Polski – mówił podczas inauguracji Kongresu MOVE Mobility & Vehicles 2019 Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

– Niedawno świętowaliśmy rocznicę wejścia w życie Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, a już niedługo rozpocznie się wydatkowanie środków z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Ustawa stworzyła nowy rynek w Polsce, a Fundusz, miejmy nadzieję, go ożywi – ocenił Mazur. – Państwo najlepiej wiedzą, ile nam brakuje. Park 3,5 tysiąca elektrycznych pojazdów czy 350 ogólnodostępnych stacji ładowania to dużo poniżej naszych możliwości. A potencjał jest ogromny.

– W raporcie Polish EV Outlook 2019 przedstawiliśmy dokładne prognozy rozwoju polskiego rynku elektromobilności. Przy efektywnym wykorzystaniu środków z Funduszu Niskoemisyjnego Trasnportu, po polskich drogach już w 2025 roku może poruszać się 300 tysięcy samochodów elektrycznych – to tyle, ile w ubiegłym roku poruszało się w Norwegii. Co 10 samochód nowo rejestrowany w Polsce będzie wyposażony w napęd elektryczny – wyliczał gość konferencji.

– Kiedy będziemy drugą Norwegią? Doświadczenie uczy, że z pozoru najprostsze rzeczy mogą okazać się najtrudniejsze. Wszystko zależy od daty rozpoczęcia wydatkowania środków, regulaminów konkursów, dynamiki całego procesu i wielu zmiennych. W tym zakresie, niezwykle aktywna branża związana z elektromobilnością w Polsce, deklaruje wszelką gotowość współpracy – zakończył.