AlertEnergetykaPAP

Fundusz Trójmorza ma dysponować od 3 do 5 mld euro

trójmorze logo

Fundusz Trójmorza, z którego finansowane będą inwestycje w infrastrukturę energetyczną, transportową i cyfrową w Krajach Europy Środkowo – Wschodniej docelowo dysponować będzie 3 – 5 mld euro – powiedziała w czwartek prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Zaznaczyła, że pierwsze projekty mogą ruszyć w I kw. 2020 r.

“Puls Biznesu” przypomniał, że zainicjowany przez BGK Fundusz Trójmorza ma finansować projekty transgraniczne obejmujące co najmniej dwa państwa. Poza Polską powołaną w 2015 r., grupę Trójmorza tworzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Obecnie pracuje ona nad wspólnym funduszem, który ma mieć do dyspozycji 3-5 mld zł. Fundusz będzie funkcjonował jak podmiot prywatny i angażował się w projekty przynoszące zysk.

“Fundusz Trójmorza ma być międzynarodowym instrumentem finansowym uzupełniającym środki unijne w latach 2021-2027, a także środki budżetowe 10 krajów Europy Środkowo-Wschodniej” – wskazała prezes BGK. Celem funduszu – jak zaznaczyła – jest budowa infrastruktury transportowej, logistycznej, energetycznej i cyfrowej.

“Poszczególne inwestycje krajów Trójmorza są za małe, żeby przyciągnąć kapitał, dlatego postanowiliśmy stworzyć wspólną strategię inwestycyjną i wspólny wehikuł finansowy” – powiedziała Daszyńska-Muzyczka. Zaznaczyła, że potrzeby inwestycyjne regionu szacowane są na 570 mld euro a środki, które przeznaczyła Komisja Europejska na ten cel w przyszłej perspektywie budżetowej są niewystarczające. “Przy 6 mld euro rocznie, które KE przeznaczyła na inwestycje dla Trójmorza, ta część Europy dogoni kraje zachodnie za 100 lat” – wskazała.

– Polityka inwestycyjna Funduszu Trójmorza nie będzie wykluczać finansowania projektów związanych z paliwami kopalnymi – powiedział z kolei cytowany przez “Puls Biznesu” Paweł Nierada, wiceprezes BGK

Pod koniec maja tego roku nastąpiło podpisanie aktu założycielskiego Funduszu Trójmorza, a 17 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej Funduszu. Drugie planowane jest na 11 października. Prezes BGK zaznaczyła, że fundusz ma być przedsięwzięciem komercyjnym, które ma przynosić zyski udziałowcom, w tym funduszom emerytalnym.

Pytana o to, jaka ma być forma finansowania przez fundusz inwestycji, powiedziała, że “będzie on przejmował udziały w poszczególnych przedsięwzięciach”.

Na razie w puli, którą dysponuje fundusz jest 500 mln euro wyłożone przez Bank Gospodarstwa Krajowego i rumuński Exim Bank. Z wstępnych wyliczeń inicjatorów instrumentu wynika, że za rok fundusz będzie dysponować ok. miliardem euro, a docelowo ma to być 3-5 mld euro.

Obecnie – jak zaznaczyła – trwa proces wyboru firmy zarządzającej funduszem. “Zależy nam na tym, żeby była to międzynarodowa grupa menadżerów mająca bardzo duże doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach” – powiedziała. Dodała, że to zarządzający funduszem będą typowali projekty do realizacji.

Polska Agencja Prasowa/Puls Biznesu

Jakóbik: Szczyt Trójmorza będzie rozmową o pieniądzach


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X