FEnIKS umożliwi modernizację polskich ścieków

23 sierpnia 2024, 09:15 Alert

Aleksandrów Łódzki, Działdowo i Rawicz otrzymają dofinansowanie z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat Środowisko w celu budowy i modernizacji gospodarki wodno-ściekowej. Pomoc sięgnie ponad 40 milionów złotych.

Zakład oczyszczania ścieków w Działdowie. Źródło: PGKiM

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansuje rozwój gospodarki wodno-ściekowej w trzech miastach: Aleksandrowie Łódzkim, Działdowie i Rawiczu, które leżą odpowiednio w województwie łódzkim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Pieniądze pochodzą z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat Środowisko (FEnIKS).

Nowe inwestycje zakładają powstanie nowej, zmodernizowanej sieci kanalizacji sanitarnych oraz rozbudowanie i unowocześnienie oczyszczalni ścieków i związanych z nimi instalacji.

Dofinansowanie gospodarki wodno-ściekowej z FEnIKS. Źródło: NFOŚiGW

W pierwszej z lokalizacji, Aleksandrowie Łódzkim, spółka PGKiM wybuduje blisko 10 km sieci kanalizacyjnej i przyłączy do zbiorczego systemu odprowadzania i oczyszczania ścieków prawie 1300 mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego. Zakończenie projektu przewidziano na 30 czerwca 2028 roku, a jego koszt wyniesie blisko 54 miliony złotych z czego 23 miliony złotych pochodzą z FEnIKS. NFOŚiGW dodatkowo udzieli pożyczki na prawie 10 milionów złotych.

W Działdowie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej planuje przeprowadzić rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków. FEnIKS zapewni dofinansowanie w wysokości 14 milionów złotych, a NFOŚiGW udzieli pożyczki w wysokości prawie 6,4 miliona złotych. Koszt modernizacji wyniesie 25 milionów złotych, a czas jej sfinalizowania przewidywany jest na 30 czerwca 2028 roku.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji planuje zbudować i przebudować sieć kanalizacji sanitarnej w Rawiczu. Na ten cel otrzyma z FEnIKS blisko 3,8 milionów złotych, a sama spółka dołoży 2,8 milionów złotych. Do 31 grudnia 2027 w Rawiczu ma powstać sieć kanalizacyjna o długo 4,8 kilometra, co pozwoli przyłączyć do nowego systemu 603 mieszkańców.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki / Marcin Karwowski

Pożary lasów znów zagrażają fotowoltaice. USA drżą o energię