DrogiInfrastrukturaWszystko

Furgalski: W potocznym użyciu dotychczasowe nazwy autostrad A1, A2 czy A4 zapewne zostaną

Autostrada A2, łącząca Europę Zachodnią i Wschodnią została nazwana „Autostradą Wolności”. Prezydent Bronisław Komorowski oraz prezydent Niemiec Joachim Gauck na MOP-ie Brwinów Południe (autostrada A2), posadzili „Dąb Wolności” i odsłonili pamiątkową tablicę z nazwą „Autostrady Wolności”. Symboliczna nazwa została nadana w ramach obchodów „25-lecia Wolności”, w dniu 25. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów w 1989 r.

– Mam do tego neutralny stosunek. Znamy co prawda autostrady Słońca w innych krajach (we Włoszech: Neapol – Mediolan, we Francji: Paryż – Lazurowe Wybrzeże, Rumunia: Bukareszt – Konstanca, w USA: wzdłuż kalifornijskiego wybrzeża Pacyfiku). Choć nie wiem czy w każdym z tych krajów chodzi o urzędowo nadane nazwy czy o potoczne określenia – zastanawia się w rozmowie z naszym portalem Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

W jego opinii nie wiadomo czy nadanie nazwy polskiej Autostradzie Wolności będzie oznaczało konieczność zmiany wszystkich oznakowań. I czy nowa nazwa będzie obowiązywać.

– Czy też do języka potocznego wejdzie nowa nazwa – mówi dalej Furgalski. – Osobiście nie lubię określać infrastruktury drogowej nazwami własnymi. Z drugiej strony owa „Autostrada wolności” to pewien symbol – pokazanie, gdzie ta wolność zaczęła się dla Europy rodzić.

Nadanie tej nazwy stanowi symboliczny gest, ale wszystko zależy od tego czy będzie w praktycznym użyciu, czy się przyjmie u kierowców. Być może szybciej i chętniej weszłoby to do użytku powszechnego, gdyby nazwę autostradzie A2 nadano na samym początku jej budowy. A tak może być podobnie, jak w przypadku warszawskiego Mostu Marii Curie-Skłodowskiej. W powszechnym użyciu jest raczej jego pierwotna nazwa „Most Północny”.

– W przypadku autostrad przyjęły się raczej dotychczasowe nazwy: A1, A2 czy A4. I zapewne to tak zostanie – przewiduje Furgalski.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

PSG: Tereny dotknięte powodzią otrzymają nowy gazociąg

Spółka poinformowała o otrzymaniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gazociągu Otmuchów-Paczków (powiat nyski), na terenach, które zostały dotknięte przez zeszłoroczną powódź. Infrastruktura...

Polska i kraje bałtyckie zbliżają się by chronić energetykę

Polska oraz Litwa, Łotwa i Estonia podpisały memorandum dotyczący współpracy w zakresie ochrony infrastruktury energetycznej. W lutym bieżącego roku kraje...

Udostępnij:

Facebook X X X