Furmaga: Karta Etyczna przeciwko stereotypom na temat ekologów

22 października 2014, 11:50 Energetyka

Nieuprawnione oskarżenia wobec organizacji ekologicznych o działanie wbrew racji stanu i postępowi, o korupcję, interesowność czy ekoterroryzm nie tylko podważają zaufanie społeczeństwa do ekologów, ale szkodzą także samej ochronie środowiska. Aby przeciwdziałać negatywnym stereotypom, wiodące organizacje ekologiczne z całej Polski zrzeszone w Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, wypracowały kodeks działalności ruchu ekologicznego w Polsce – upublicznioną dziś Kartę Etyczną.

Sygnatariusze Karty Etycznej zobowiązują się do działania zgodnie z zasadami rzetelności i pełnej jawności, także źródeł finansowania. Karta wymaga kierowania się zasadami uczciwości i praworządności przy udziale w postępowaniach administracyjnych, między innymi poprzez wykluczenie możliwości zawierania porozumień z inwestorami, w wyniku których organizacje mogłyby uzyskać jakiekolwiek korzyści finansowe lub materialne. Ponadto, reguluje ona standardy współpracy z biznesem, która musi być zgodna z misją organizacji oraz zapewniać zachowanie ich niezależności, bezstronności i wiarygodności.

Zasady zaproponowane w Karcie są respektowane przez znaczącą większość organizacji, zależy nam jednak na uczynieniu ich powszechnie obowiązującym standardem, który przyczyni się do wzrostu zaufania społeczeństwa dla działań podejmowanych przez organizacje ekologiczne – mówi Joanna Furmaga, Prezes Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Organizacje ekologiczne zyskują stopniowo coraz większe poparcie społeczne, wciąż jednak muszą uwiarygadniać swoją działalność i przełamywać niesprawiedliwe, negatywne stereotypy, aby móc skutecznie zabiegać o dobro środowiska.

Karta Etyczna Pozarządowych Organizacji Ekologicznych została wypracowana przez organizacje członkowskie Polskiej Zielonej Sieci. Od momentu upublicznienie Karty 22 października, każda organizacja ekologiczna może stać się jej sygnatariuszem. W przypadku zastrzeżeń co do etyki postępowania zarówno organizacji zgłaszających akces do Karty, jak i jej dotychczasowych sygnatariuszy, sprawę bada trzyosobowa Komisja Etyczna, złożona z autorytetów w dziedzinie ochrony środowiska.

Oskarżenia stawiane organizacjom ekologicznym wynikają najczęściej albo z niezrozumienia, że działają one w obronie prawa i dla ochrony dobra wspólnego, jakim jest środowisko, albo ze złej woli polityków i inwestorów, którzy ignorują obowiązek prowadzenia inwestycji zgodnie z wymogami ochrony środowiska, bo chcą czerpać szybkie korzyści materialne  – mówi Radosław Gawlik, członek Komisji Etycznej, wieloletni działacz ruchu ekologicznego i były wiceminister środowiska. Podważa to zaufanie do organizacji społecznych, ale także szkodzi samym inwestycjom i ochronie środowiska, budując w społeczeństwie absurdalne przekonanie, że proekologiczne działania stoją w sprzeczności z poprawą jakości życia. Tymczasem cele gospodarcze, społeczne i środowiskowe można i trzeba godzić, bo bez bogatego środowiska przyrodniczego Polacy nie będą cieszyć się wysokim standardem życia.

Wypracowany przez Polską Zieloną Sieć zestaw standardów, poza Kartą Etyczną odnoszącą się do współpracy organizacji ekologicznych z administracją publiczną i biznesem, obejmuje także Księgę Dobrych Praktyk dotyczącą sfery formalno-prawnej działania organizacji oraz Kartę Reprezentacji w ciałach dialogu społecznego.

Karta Etyczna dostępna jest na stronie: http://zielonasiec.pl/karta-etyczna/